A godly progressive nation: The Korean War and Turkey's cold war reordering
İmanlı terakkiperver bir millet: Kore Savaşı ve Türkiye'nin soğuk savaş dönemi yeniden yapılanması
  1. Tez No: 863445
  2. Yazar: MUHAMMED CİHAD KUBAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEISBRODE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
25 Haziran 1950 tarihinde Kuzey Kore, Güney Kore'ye saldırarak Kore Savaşı'nı başlattı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'yi Güney Kore'nin topraklarından çekilmeye çağıran 82 sayılı kararı kabul etti. Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler'in çağrısına uymaması üzerine Güvenlik Konseyi, tüm üye devletleri Güney Kore'yi desteklemeye çağıran 83 sayılı kararı aldı. Türkiye'de iktidara yeni gelen Demokrat Parti hükümeti Kore Savaşı'nı çok dikkatli bir şekilde takip etti. Sonunda Türkiye, Güvenlik Konseyi'nin 83 sayılı kararına Amerika Birleşik Devletleri'nin hemen ardından olumlu yanıt vererek 6092 kişilik bir tugayı Kore'ye gönderme kararı aldı. Büyük ölçüde gizliliği kaldırılmış Amerikan, Kore ve Türk arşiv belgelerine dayanan bu tez, Türkiye'nin Kore Savaşı deneyiminde dış politika kararlarının iç politikaya olan etkisini ön planına çıkartmaktadır. Bu tez, Türkiye'nin Kore Savaşı'na müdahale kararının sadece Türk diplomasisini değil, aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası toplumdaki yerini ve Türk toplumunu, Kore Savaşı öncesindeki dönemden temelde farklı bir şekilde değiştirdiği savını işlemektedir.
Özet (Çeviri)
On June 25, 1950, North Korea attacked South Korea and started the Korean War. The United Nations Security Council passed Resolution 82, which urged North Korea to withdraw from South Korea's soil. North Korea's failure to abide by the United Nations' call prompted Security Council Resolution 83, which called on all member states to support South Korea. The newly elected Democrat Party in Turkey elaborated on this issue very carefully. Eventually, Turkey became the second country after the U.S. to positively respond to Security Council Resolution 83 and committed a brigade of 6092. Relying extensively on American, Korean, and Turkish declassified archival materials, this dissertation brings the impact of foreign policy decisions on inner politics to the forefront of Turkey's Korean War experience. It argues that Turkey's decision to intervene in the Korean War and its spillover effects not only changed Turkish diplomacy but also altered Turkey's international perception and its society in a fundamentally different way than the period preceding the Korean War.