A comparison of Aristotelian and Cartesian highest human goods
Aristotales felsefesindeki ve Kartezyan felsefedeki 'En yüksek insan iyisi' görüşlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 145759
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Aristoteles Felsefesindeki ve Kartezyen Felsefedeki 'En Yüksek İnsan İyisi' Görüşlerinin Karşılaştırılması Levent Safalı Bu tez çalışması iki felsefecinin, Aristoteles ve Descartes'm insan için en yüksek iyi konusundaki görüşlerinin incelenmesi ve karşılaştırılmasına dönük bir girişimin ürünüdür. Çalışma boyunca başlıca amacım, bu iki felsefecinin insan için en yüksek iyi konusundaki görüşlerini anlamak için gerekli kavramsal çerçeveyi edindikten sonra, bu iki görüşü analiz etmek ve karşılaştırmak olmuştur. Analizimde, Aristoteles için en yüksek insan iyisinin tefekkür (contemplation) olduğu, Descartes için ise erdemin yolunu izleyerek ulaşılan ruhsal rahatlık olduğu sonuçlarına ulaştım. Yaptığım karşılaştırma sonucunda, her iki görüşte de, tanrısal özellikler içermeleri bakımından bir benzerlik buldum. Bunun yanı sıra bu iki görüş arasında iki önemli fark tespit ettim. Bu farklardan birincisi, Aristoculuk ile Kartezyen felsefenin farklı nedensellik görüşlerine sahip olmalarından köken alıyordu. İkinci fark ise her bir en yüksek insan iyisi görüşünün, bağlı bulunduğu felsefenin geri kalanı ile ilişkisi ile ilgiliydi. Aristoteles'in felsefesinde zorunlu bir ilişki mevcut iken, Descartes'in felsefesinde olumsal bir ilişki söz konusuydu..
Özet (Çeviri)
A Comparison of Aristotelian and Cartesian Highest Human Goods by Levent Safah The present thesis is an attempt to analyze and compare two philosophers' accounts of the highest human good: Aristotle's and Descartes'. My main goal has been, after understanding the conceptual frameworks necessary to evaluate the accounts these two philosophers give of the highest human good, to analyze and compare them. In my analysis I have concluded that for Aristotle the highest human good is contemplation, and for Descartes a special contentment of the soul achieved through following virtue. In the comparison I have made, I found one similarity between them: this is that both accounts include godly features. Besides that, there were two main differences between these accounts. One difference originated from the difference in the accounts of causation in Aristotelian and Cartesian philosophy. The second difference concerned the relation between the account of the highest good and the rest of the philosophy it belongs to. The Aristotelian account of the highest good has a necessary relation with the general philosophy of Aristotle, whereas the Cartesian account of the highest good has only a contingent relation with the general philosophy of Descartes. IV