2017-2022 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine başvuran adli nitelikte olduğu bildirilen olguların adli tıp açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective forensic evaluation of forensic cases admitted to the Emergency Department of Kocaeli Universitesi Research and Application Hospital between 2017 and 2022
- Tez No: 863454
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Adli olgular; kişinin beden ve ruh sağlığının bozulmasına neden olan durum üzerine kişinin kendisinin ve/veya diğer insanların kasıt, ihmal, dikkatsizlik veya tedbirsizliklerinin olabileceği kuşkusu bulunan olgulardır. Adli olgu ile karşılaşan her hekimin olgunun tedavisini düzenlemenin yanı sıra, olayı adli mercilere bildirmek ve olayla ilgili adli rapor düzenlemek zorundadırlar. Bu çalışmada, üçüncü basamak hastaneye başvuran adli nitelikli olguların demografik özelliklerini saptamak, adli nitelikli olguların bölgemizdeki profilini belirlemek, ülkemizin bu konudaki veri tabanına katkıda bulunmak, pandemi öncesi ve sonrası dönemindeki adli olguların özelliklerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran 6031 adli olgu retrospektif olarak incelenmiş, sosyodemografik ve epidemiyolojik özellikleri ortaya konulmuştur. Olgular yaş, cinsiyet, başvuru gün ve ayı, olguların etiyolojisi, yaralanma türleri, olay türleri, görüntüleme istenilip istenilmediği, kırık olup olmadığı ve tedavileri sonucunda sonuçlanma durumları açısından ele alınmış, bulgular tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Olguların yaş ortalamasının 27,1 olup, %71,2'inin erkek, %28,2'sinin kadın olgular olduğu tespit edilmiştir. İntihar girişimi olguları hariç geriye kalan tüm adli olgu türlerinde erkeklerin sayısının kadınlardan daha fazla olduğu dikkati çekmiştir. Çalışmada adli olayların en çok yaz mevsiminde ve temmuz ayında olduğu bulunmuştur. En sık adli olgu türünün ise trafik kazası olduğu tespit edilmiştir. Olgular yaş grupları ve covid dönemleri açısından da ele alınmıştır. İntihar girişimi olgularının covid sonrası dönemde arttığı tespit edilmiştir. Hekimler, tedavisini üstlendikleri adli nitelikli hastalarının hak kaybına uğramamaları için adli sorumluluklarını yerine getirmelidir. Aksi halde ceza ve tazminat davaları ile karşı karşıya gelebilirler. Özellikle adli rapor düzenlenirken yapılan yanlış ve eksiklerin azaltılması için“TCK'da Tanımlanan Yaralama Suçlarının Adli Tıp Açısından Değerlendirilmesi Kılavuzu”nun kullanılması gerekmektedir. Bu konuda farkındalığın artırılması için hizmet içi eğitimlerle hekimlerin adli görev ve sorumlulukları vurgulanmalıdır. Trafik kazalarını önlemeye yönelik olarak denetimlerin arttırılması, trafik eğitiminin belli aralıklarla tekrarlayacak şekilde bir ömür boyunca hatırlatılması, 65 yaş üstü kişilerin kronik hastalıklarının düzenli takip edilmesi, ev içinde ve sosyal ortamda yürürken destek alabilecekleri önlemlerin arttırılması, intihar riski taşıyan kişilerin erken tanınması ve değerlendirilmesi, intihara eğilimli hastaların güvenliğinin sağlanması, evdeki bütün toksik maddelerin kilitli veya çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması, çocukların tek başlarına evde bırakılmaması, çocukların taklit edebilecekleri düşünülerek önlerinde ilaç içilmemesi adli olguların azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Forensic cases are cases where there is a suspicion that the person and/or other people may have intent, negligence, carelessness or imprudence on the situation that causes the deterioration of the person's physical and mental health. Every physician who encounters a forensic case, in addition to organizing the treatment of the case, is obliged to report the case to the judicial authorities and to prepare a forensic report on the case. In this study, we aimed to determine the demographic characteristics of forensic cases admitted to university hospitals, to determine the profile of forensic cases in our region, to contribute to the database of our country on this subject, and to reveal the characteristics of forensic cases before and after the pandemic. In this study, 6031 forensic cases admitted to Kocaeli University Research and Application Hospital between 01.01.2020-31.12.2020 were retrospectively analyzed and their sociodemographic and epidemiologic characteristics were revealed. The cases were analyzed in terms of age, gender, day and month of admission, etiology of the cases, types of injuries, types of incidents, whether imaging was requested or not, whether there was a fracture or not, and the outcome of the treatment, and the findings were shown in tables and graphs. The mean age of the cases was 27.1 years, 71.2% were male and 28.2% were female. It was noteworthy that males outnumbered females in all forensic case types except suicide attempt cases. In the study, it was found that most of the forensic incidents occurred in the summer season and in July. The most common type of forensic case was found to be traffic accidents. The cases were also analyzed in terms of age groups and covid periods. It was found that suicide attempt cases increased in the post covid period. Physicians should fulfill their forensic responsibilities in order to prevent the loss of rights of their forensic patients whose treatment they undertake. Otherwise, they may face criminal and compensation lawsuits. The“Guideline for the Evaluation of Injury Crimes Defined in the Turkish Penal Code from the Perspective of Forensic Medicine”should be used to reduce errors and omissions, especially when preparing forensic reports. Forensic duties and responsibilities of physicians should be emphasized through in-service trainings to raise awareness on this issue. Increasing inspections to prevent traffic accidents, reminding traffic education at regular intervals for a lifetime, regular follow-up of chronic diseases of people over the age of 65, increasing measures to support them while walking at home and in social environments, early recognition and evaluation of people at risk of suicide, ensuring the safety of suicidal patients, keeping all toxic substances at home locked or out of the reach of children, not leaving children at home alone, not taking medication in front of children considering that children can imitate will contribute to reducing forensic cases.