Grade I ve II spondilolistezis olgularının transpediküler fiksasyon ile redüksiyonu
Reduction of grade I and II spondylolistehesis with transpedicular fixation
- Tez No: 86348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NUSRET DEMİRCAN, DOÇ. DR. OSMAN N. AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI. ÖZET Bel ağrısının en sık nedenlerinden biri spondilolistezistir. Semptomları, belağrısı, kalça ve bacaklarda ağrı, gerilme ile kuvvet ve his kusurudur. Semptomatik tedavinin ilk aşamasında, uzun bir süreç gerektiren yatak istirahati, aktivite kısıtlaması, fizik egzersizler, korse, ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Günümüzde, modern teknolojinin cerrahi tecrübe ile birleştirilmesi sonucunda spondilolistezis deformitesinin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Yakın zamana kadar, birçok yazar, düşük gradeli spondilolistezisin cerrahi tedavisinde en başarılı yöntemin posterolateral füzyon olduğunu savunurdu. Ancak spondilolistezis biyomekaniğinin daha iyi anlaşılması ve geliştirilen redüksiyon-fıksasyon tekniklerine bağlı olarak redüksiyon-fiksasyon endikasyonlarıda artmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli etyolojilere sahip, Grade I ve II spondilolistezisli 31 olgu, servisimizde, 1994-1999 yılları arasmda tedavi edilerek transpediküler fiksasyon ile redüksiyon uygulanmıştır. Klinik sonuçlarımız, bu çalışmadaki deneyimlerimiz ile birlikte analiz edilerek yayınlar eşliğinde sunulmuştur. 3 1 olgunun 1 8 i kadın, 1 3 ü erkek olup yaşları 2 1 ile 73 arasında idi. 25 olgu Grade I, 6 olgu Grade II dir. Olguların 10'u istmik, 10'u dejeneratif, 6'sı travmatik, 5'i postlaminektomik tip idi. En fazla etkilenen segment, 14 olguda L4-L5, 13 olguda L5-S1 seviyesindeydi. Bel ağrısı en çok karşılaştığımız semptom idi. Tüm olgularda direk radyografiler yanında, olanaklar dahilinde myelografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri kullanılmıştır. Olguların 28 'ine diapozon, 3' üne K2 sistemi kullanılmıştır. Cerrahi sonrası ortalama takip süresi 26.8 aydır. Tüm olgulara redüksiyon uygulanmış ve kaymanın düzeltilmesindeki başarı oranı %91.65 bulunmuştur. Klinik başarı oranı Kirkaldy Willis kriterlerine göre % 96 çok iyi ve iyi, fıizyon oranı ise %90.3 olarak saptanmıştır. Mortalite, sistemik komplikasyon ve yara komplikasyonu olmamıştır. 3 olguda sinir kökü irritasyon bulguları saptanarak, pedikül vidasına revizyon uygulanmıştır. Olgular, cerrahi sonrası çok erken dönemde mobilize edilmiştir. Kontrol muayenelerinde, olguların %96'sında ağrı şikayetinin olmadığı görülmüştür. Redüksiyon sonrası anatomik bütünlük yeniden sağlanmıştır. Sonuç olarak, pedikül vidaları doğru yerleştirildiğinde, spondilolistezis tipi ile redüksiyon başarısı arasında bir korelasyon bulunmamıştır. Stabilite ve fıizyon gerçekleştirilmiştir. Hastalarımızın ağrı şikayeti geçmiş ve erken dönemde mobilize edilmiştir. Spondilolistezis cerrahi tedavisinde ortak bir görüş olmamasına karşın, transpediküler fiksasyon ile redüksiyon ve beraberinde posterolateral fıizyon, gerektiğinde de dekompresyonun eklenmesi başarılı sonuçlar vermiştir. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY REDUCTION OF GRADE I AND II SPONDYLOLISTHESIS WITH TRANSPEDICULAR FIXATION Low back pain is often caused by spondylolisthesis. Symptoms include, low back pain, sciatica, hamstring tightness, motor and sensory deficits. The initial symptomatic therapy includes, bed rest, activity restriction, physical exercises, brace and analgesic, anti-inflammatory drugs, which needs a long duration. Nowadays, different surgical methods are developed for sypondylolisthesis with the combination of modern technology and surgical experiences. Until recently, most authors concluded that low- grade spondylolisthesis were best treated with an in situ posterolateral fusion. With greater understanding of spondylolisthesis biomechanics and improving methods for reduction-fixation, the indications for reduction-fixation are broadening. In the present study, 31 patients with different type of grade I or II spondylolisthesis were treated with transpedicular fixation- reduction technique between 1994-1999. The clinical results are analyzed together with our clinical experiences and discussed with literature. Of 31 patients, 18 were female and 13 were male. Their ages were between 21 and 73. There were 25 grade I and 6 grade II spondylolisthesis. 10 patients were isthmic, 10 were degenerative, 6 were traumatic and 5 were postlaminectomic type. The most affected segments were L4-L5 in 14 cases and L5-S1 in 13 cases. Back pain was present in all patients. All patients were evaluated with roentgenograms in addition with myelogram, computerized tomography and magnetic resonance imaging. We used Diaposon System for 38 patients, K2 System for 3 patients. Postoperative follow up averaged 26.8 months. Reduction was performed in all patients and slip correction averaged 91.65 %. Clinical success was excellent and good in 96 % upon Kirkaldy-Willis criteria. Primary fusion was achieved in 93%. There was no wound or systemic complications and mortality. 3 patients had root symptoms after the surgery and reoperated. All patients were mobilized very early. Pain was improved in 96% of the patients. The anatomic alignment was restored. Finally, we found no correlation between reduction success and spondylolisthesis type if the pedicle screws are inserted in correct place. Stability and primary fusion were achieved. Pain was resolved and all patients were mobilized early. Although there is not a standard surgical procedure considered for spondylolisthesis, reduction with transpedicular fixation combined with posterolateral fusion and decompression if necessary, provides satisfactory results. 76