İlk kez baba olanların ebeveynliğe geçiş sürecindeki deneyimleri: nitel bir çalışma
The experiences of first-time fathers during the transition to parenty: A qualitative study
- Tez No: 863506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KISSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Tokat ilinin Erbaa ilçesinde ilk kez baba olanların ebeveynliğe geçişte deneyim, ihtiyaç ve babalık rollerini anlamak amacıyla yapılmıştır. Fenomenolojik desen kullanılan bu nitel çalışmanın örneklemini, bebekleri Erbaa Devlet Hastanesi'nde doğan ve 3-12 ay arasında olan, eşleriyle beraber yaşayan 12 biyolojik baba oluşturmuştur. Veri toplamak için“Katılımcı Tanıtım Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Veriler MAXQDA programı ile içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmadan ilk kez babaların deneyimlerini ve eğitim ihtiyaçlarını anlamaya yönelik dört kategori elde edilmiştir. (1)“Yeni Babanın Babalık Rolü Algısı”, (2)“Yeni Baba Olmaya Bağlı Yaşanan Zorluklar”, (3)“Baba Bebek Bağlanması ve Yeni Babaya Etkileri”, (4)“Yeni Babaların İhtiyaç ve Önerileri”. Bu çalışma göstermiştir ki; babalar gebelik döneminde gelir sağlayıcı rollerini, doğum ve doğumdan sonraki dönemde ise bakım verici rollerini keşfetmiş ve sürece katılmak için istekli olmuşlardır. Ancak babaların bu süreçlerin tamamında rehberliğe, sağlık personeli tarafından tanınmaya ve dahil edilmeye ihtiyaçları vardır. Babalar bebek bakım becerilerini geliştirmek ve uygulamak için desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand the experiences, needs and paternal roles of first-time fathers in the transition to parenthood in Erbaa district of Tokat province. The sample of this qualitative study, which used a phenomenological design, consisted of 12 biological fathers whose babies were born in Erbaa State Hospital and were between 3-12 months old and living with their spouses.“Participant Introduction Form”and“Semi-Structured Interview Form”were used to collect data. The data were analyzed using the content analysis method with the MAXQDA program. From this study, 4 categories were obtained to understand the experiences and educational needs of first-time fathers. (1)“New Father's Perception of the Paternity Role”, (2)“Difficulties Experienced Due to Being a New Father”, (3)“Father-Baby Attachment and its Effects on the New Father”, (4)“New Father' Needs and Suggestions”. This study has shown that fathers, have discovered their provider role during pragnancy and their caregiving role during labor and postpartum and are willing to participate in the process. However, fathers need guidance, recognition and evolvement from healthcare professionals in all of these processes. Fathers should be supported to develop and practice baby-care skills.