Anglo-Sakson İngiltere'de manor sistemi
Manor system in Anglo-Saxon England
- Tez No: 863534
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK TOLGA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Son yıllarda tarih araştırmalarında üst sınıf ve onların siyasi çatışmalarına ilişkin olaylardan ziyade alt sınıf insanlarının yaşamlarını biçimlendiren iktisadi ve toplumsal güçlere daha çok yoğunlaşılmıştır. Bu bağlamda tezimizde Avrupa'ya özgü olan feodalitenin ekonomik yönünü oluşturan“manor toprak sistemi”nin Anglo-Sakson İngiltere'nin (V.- XI. yüzyıl) sosyo-ekonomik hayatını nasıl şekillendirdiği sorgulanmaktadır. Anglo-Sakson toplumunun üst sınıfından başlayıp alt sınıfına doğru manor toprak sisteminin köylülerin hayatını nasıl etkilediği; ayrıca söz konusu sistemin kökeni ve erken ortaçağ boyunca birçok istilaya (Anglo-Sakson, Vikingler, Normanlar) maruz kalan İngiltere'nin bu süreçte toprak sistemi ile siyasi otorite arasında kurduğu ilişki de araştırılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İngiltere'nin siyasi durumu ve Anglo-Saksonların İngiltere'ye yerleşimleri ele alındı. Anglo-Saksonların İngiltere'den önceki siyasi düzenlerinin manor sistemiyle nasıl bir değişime uğradığını gözlemlemek açısından siyasi tarih önemlidir. İkinci bölüm başlığımız Manor Toprak Sistemi kendi içerisinde iki alt bölüme ayrılmaktadır. Birinci alt başlığımız Manorun Kurumsal Düzeni olup burada manor toprak sistemini oluşturan kurumların nasıl ortaya çıktığı araştırıldı. İkinci alt başlığımızda ise manorda kullanılan toprak sistemi incelendi. Bu bölümde ayrıca manorda kullanılan open field (açık tarla) sisteminin özelliklerine de değinilmiştir. Aynı zamanda kıta Avrupası ile İngiltere'de kullanılan open-field sistemi arasındaki farklar ortaya çıkarıldı. Son bölümde de Anglo-Sakson krallarının çıkardıkları yasalar konulaştırılmıştır. Bu yasalar hem onların örf ve adetlerini öğrenmemize fırsat verdiğinden hem de manorun yasal yönünü oluşturduğundan önemlidir. Bu yasalar Common Law (örfi hukuk) adı verilen hukuk sistemi kapsamında yorumlandı. Manor toprak sisteminin siyasi, hukuki ve ekonomik yönünü aynı düzeyde değerlendirdiğimiz bu çalışmamızı genel olarak toparladığımızda, manorun özelliği common law temelinde lord-bağımlı kiracı ilişkisinde biçimlenmektedir. Anglo-Saksonlar İngiltere'ye geldikten sonra istikrarını koruyan tek şey manor toprak sistemiydi. Manor toprak sistemi merkezinde oluşturdukları siyasi ve ekonomik teşkilat onların geldikleri bu yeni topraklarda kalıcı olmalarını sağladı.
Özet (Çeviri)
In recent years, historical research has shifted its focus towards the economic and social forces that shape the lives of lower-class people, rather than events related to the upper class and their political conflicts. This thesis investigates how the 'manor land system', a unique economic aspect of feudalism in Europe, shaped the socio-economic life of Anglo-Saxon England. The study examines the impact of the manor land system on the lives of peasants in Anglo-Saxon society. This text examines the origins of the system and its relationship with political authority in England during the early Middle Ages. The study is divided into three parts. The first section discusses the political situation of England and the settlement of the Anglo-Saxons. It is important to note how the political order of the Anglo-Saxons changed with the manor system. The second section, titled 'Manor Soil System', is divided into two subsections. The first section examines the institutional order of the manor and the emergence of the institutions that form the manor land system. The second section explores the soil system and features of the open field system used in the manor, highlighting the differences between the open-field system used in continental Europe and England. The final chapter discusses the laws enacted by the Anglo-Saxon kings. These laws are significant because they offer an opportunity to learn about customs and traditions and form the legal aspect of the manor. They were interpreted under the legal system known as Common Law. The manor's characteristic is shaped by the lord-dependent tenant relationship based on common law. Our study evaluates the political, legal, and economic aspects of the manor land system equally. The Anglo-Saxons maintained only one stable element after coming to England: the manor land system. They established a political and economic organization at the center of the manorial system to ensure their permanence in these new lands.