Ciddi ve kayıtsız serbest zaman aktivitelerinin psikolojik dayanıklılık iyimserlik ve iyi oluşa etkisi: Emniyet mensupları üzerine bir araştırma
The effect of serious and casual leisure activities on psychological resilience optimism and well-being: A research on police members
- Tez No: 863533
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Rekreatif aktivitelerin bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlığını iyileştirme ve psikolojik iyi oluşlarına katkı sağlama potansiyeli, özellikle zorlu meslekleri icra eden polisler için önemli bir araştırma alanını temsil etmektedir. Bu çalışmada ciddi ve kayıtsız serbest zaman aktivitelerine katılan emniyet mensubu bireylerin psikolojik dayanıklılık, iyimserlik ve psikolojik iyi oluş düzeyleri incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup araştırmanın örneklemini çalışan emniyet mensubu personeller oluşturmuştur. Araştırmada kolayda örneklem yoluyla 2023 yılı Eylül ayı içerisinde online ve yüzyüze olmak üzere toplam 408 emniyet mensubu bireyden veri toplanmıştır. Yapılan sapan analizi sonrası 392 veri üzerinden çalışma yürütülmüştür. Araştırmada güvenilirlik, geçerlilik analizleri ardından değişkenler arasında korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçları ciddi serbest zaman aktivitelerine katılım düzeyinin iyimserlik, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik iyi oluş üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin olduğunu; buna karşın kayıtsız serbest zaman aktivitelerine katılım düzeyinin ise iyimserlik, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik iyi oluş üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı etkisinin olmadığını göstermiştir. Ek olarak iyimserlik ile psikolojik dayanıklılık ve psikolojik iyi oluş arasında aynı şekilde psikolojik dayanıklılık ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu sonuçlar, polislerin ve travmatik olaylara maruz kalma olasılığı yüksek diğer meslek gruplarının (hemşire, avukat, askeri personel, psikolog) iyi oluşuna katkıda bulunacak çözüm odaklı stratejiler geliştirmeleri için yol gösterici bilgiler sunmaktadır. Araştırma zorlu mesleki koşullara rağmen ciddi ve kayıtsız serbest zaman aktivitelerine katılan emniyet mensuplarının yüksek düzeyde iyimserlik, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik iyi oluşa sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The potential of recreational activities to improve the physical and psychological health of individuals and contribute to their psychological well-being represents an important research area, especially for police officers who perform demanding professions. In this study, psychological resilience, optimism and psychological well-being levels of police officers participating in recreational activities were analysed. The research was designed in the relational survey model and the sample of the research consisted of police officers and ranking personnel. Data were collected from 408 police officers through convenience sampling. The results of the study showed that the level of participation in serious leisure activities had a significant and positive effect on optimism, psychological resilience and psychological well-being, whereas the level of participation in casual leisure activities had no statistically significant effect on optimism, psychological resilience and psychological well-being. In addition, positive and significant relationships were found between optimism and psychological resilience and psychological well-being, as well as between psychological resilience and psychological well-being. These results provide insights for developing solution strategies that will contribute to the well-being of police officers and other professional groups (nurses, lawyers, military personnel, psychologists) who are likely to be exposed to traumatic events. The study showed that police officers who participated in recreational activities despite challenging professional conditions had high levels of optimism, psychological resilience and psychological well-being.