Muaythai ve yüzme sporcularının spora başlama güdülerinin incelenmesi (Kayseri ili örneği)
Examining the motives for participation in muaythai and swimming sports, case study (Kayseri province)
- Tez No: 863544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK CEM AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan bu araştırmada, muaythai ve yüzme sporcularının spora katılım motivasyonlarını derinlemesine incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmamıza 88 yüzme ve 72 muaythai sporcusu olmak üzere toplam 160 sporcu katılmıştır. Veri toplama amaçlı ilk olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve sosyodemografik özellikleri belirlemeyi içeren“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Sporcuların spora başlama ve katılım güdülerini ölçmek için Oyar ve arkadaşları (2001) tarafından geliştirilen“Spora Katılım Güdüsü Ölçeği”kullanılmıştır. Beceri gelişimi, takım ruhu, eğlence, başarı, enerji harcama, yarışma, hareket ve arkadaşlık olmak üzere toplam 8 alt boyut toplam 30 maddeden oluşan ölçek 3'lü likerte uygun olarak geliştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 27 programına aktarılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, sporun niteliği ve sporcuların sosyodemografik özelliklerinin spora katılım motivasyonu üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, eğitim düzeyi ve aile faktörleri gibi sosyodemografik özelliklerin spora katılım motivasyonunu etkilediği belirlenmiştir. Muaythai ve yüzme sporcuları arasında cinsiyete dayalı farklılıklar tespit edilmiş, erkek yüzme sporcularının arkadaşlık kurma ve enerji atma amacıyla spor yapma eğiliminde olduğu, muaythai sporcularının ise daha çok beceri gelişimi ve enerji harcamaya yönelik motivasyona sahip olduğu görülmüştür. Eğitim düzeyinin artmasıyla muaythai sporuna katılım motivasyonunun arttığı, ancak yüzme sporunda bu etkinin anlamlı fark oluşturmadığı saptanmıştır. Ayrıca, sporcuların ebeveynlerinin sporcu olup olmamasının spora katılım motivasyonunu etkilemediği tespit edilmiştir. Bulgular neticesinde sosyodemografik özelliklerin muaythai ve yüzme sporuna katılımda etkili olan faktörler olduğuna işaret ederken farklı dinamiklere ve sosyokültürel yapıya sahip olmanın farklı motivasyonlarla spora başlamayı mümkün kıldığını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to comprehensively examine the motivation for sports participation among muaythai and swimming athletes. In our study, a total of 160 athletes participated, consisting of 88 swimmers and 72 Muaythai fighters, for the purpose of data collection. Initially, a 'personal information form' prepared by the researcher was used to determine their sociodemographic characteristics.“Participation Motivation Scale”developed by Oyar et al. (2001) was used to measure athletes' motivations for starting and participating in sports. The scale, which consists of a total of 30 items and 8 sub-dimensions, including skill development, team spirit, fun, success, energy expenditure, competition, movement and friendship, was developed in accordance with a 3-point Likert scale. The analyses of the obtained data were conducted by transferring them to the SPSS 27 program. The obtained findings have demonstrated that the nature of the sport and the sociodemographic characteristics of the athletes significantly influence sports participation motivation. It has been determined that sociodemographic factors such as gender, educational level, and family factors impact sports participation motivation. Differences based on gender have been identified among Muaythai and swimming athletes. It has been observed that male swimmers tend to engage in sports for the purpose of forming friendships and expending energy, while Muaythai athletes are more motivated towards skill development and energy expenditure. An increase in the level of education has been found to positively correlate with motivation to participate in Muaythai sports; however, this effect was not statistically significant in swimming. Additionally, it has been determined that whether athletes' parents are involved in sports or not does not significantly impact sports participation motivation.