Perceptions of generation Y job seekers on employer branding through corporate social responsibility
İş arayaşındaki Y jenerasyonu bireylerinin kurumsal sosyal sorumluluk üzerinden işveren markalaşması algısı
  1. Tez No: 863558
  2. Yazar: ILGIN TÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Son dönemlerde, yeni jenerasyonların sosyal sorumluluk bilinçlerinin ve sosyal sorumluluğa verdikleri önemin artmasıyla birlikte, şirketler hem yönetim stratejilerine hem de yeni ve yetenekleri bireyleri bünyelerine dahil edebilmek için iş veren markalaşması stratejilerine kurumsal sosyal sorumluluk projelerini dahil etmektedirler. Araştırmacılar da özellikle kurumsal sosyal sorumluluk ve iş veren markalaşması konseptlerini bir araya getirmek için araştırmalar yapmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı Y jenerasyonu bireylerin iş veren markalaşması algılarının, şirketlerin yaptığı kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile nasıl ve ne ölçüde değiştiğini anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, örneklemde yer alan çalışan ve iş arayan Y jenerasyonu bireylerin, şirketlerin yaptığı kurumsal sosyal sorumluluk projelerini algıladıkları, büyük ölçülerde olmasa da bu projelerden hem çalışan olarak hem de tüketici olarak pozitif etkilendikleri ve bu projelerin çalışanların iş tercihlerini çalışma motivasyonlarını ve işe bağlılıklarını pozitif yönde etkiledikleri ortaya çıkmıştır. Bununla beraber, Y jenerasyonu bireyler için kurumsal sosyal sorumluluktan önce, çalışana verilen değer ve finansal imkanların daha önemli kriterler olduğu da gözlemlenmiştir. Bu çalışanların şirketlerinden ve başvuracakları şirketlerden öncelikli beklentileri bu yöndedir.
Özet (Çeviri)
Recently, with the increasing social responsibility awareness of new generations and the importance they attach to social responsibility, companies are including corporate social responsibility projects in their management strategies and employer branding strategies to include new and talented individuals. Scholars are also researching to bring together the concepts of corporate social responsibility and employer branding. This research aims to understand how and to what extent Y-generation individuals' perceptions of employer branding change with the corporate social responsibility projects carried out by companies. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with 20 participants and were analysed using the thematic analysis method. As a result of the research, it has been revealed that currently working and job-seeking Generation Y individuals existing in the sample of the research perceived the corporate social responsibility projects of the companies, that they are positively affected by these projects both as employees and consumers, although not to a large extent, and that these projects positively affect the job preferences, work motivation and work commitment of these employees. However, it has also been observed that for Generation Y individuals, the value given to employees and financial opportunities are more important criteria before corporate social responsibility. These employees' primary expectations from their companies and the companies they will apply to are in this direction.