Madde ve değişim konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesinde açıklayıcı hikâye yönteminin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the explanatory story method in closing misconceptuals about matter and change
  1. Tez No: 863557
  2. Yazar: GİZEM TULUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TAYLAN KOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Muasır medeniyet seviyesine ulaşmak ancak bilim ve fen ile mümkündür. Bu sebeple ki çağın gereklerini yerine getiren okuyan, okuduğunu anlayan ve yorumlayan bireylere ihtiyacımız bulunmaktadır. Ülkemizin fen bilgisi öğretim programları da bunun bir gereği olarak fen okuryazarı bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Tüm bu amaçlar gereği fen bilgisi öğretimini farklı öğrenme şekillerine sahip öğrenciler için araçlarla çeşitlendirmeliyiz. Bu araştırma ile“madde ve değişim”ünitesindeki kavram yanılgılarını gidermede açıklayıcı hikâyelerin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Kavram öğretimi oldukça zor ve meşakkatlidir. Kavram yanılgıları Fen Bilimleri eğitiminde sıklıkla çalışılan bir konudur. Bu çalışma ile fen kavramlarının öğretimi için deneyle öğretim dışında alternatif yöntemlerden bir tanesi olan açıklayıcı hikâyeler kullanılmıştır. Bu araştırma Ön Test -Son Test Başarı Testi, Kontrol- Deney Grubu“ modelindedir. Bu araştırmanın örneklemi 2022-2023 öğretim yılında İstanbul ilinde bir devlet okulunda 5.sınıfta okuyan 59 öğrencidir. Çalışmanın veri toplama araçları; çalışmada 5.sınıf ”Madde ve Değişim" ünitesinde yer alan kazanımlara yönelik açıklayıcı hikâyeler yazılmıştır. Her bir kazanıma yönelik kısa 6 hikâye oluşturulmuştur. Deney grubuna açıklayıcı hikâyelerle öğretim yapılmıştır. Deney ve kontrol grubuna 20 soruluk başarı testi uygulanmıştır. Öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarını ölçmek için ise Fen eğitiminde motivasyon ölçeği uygulanmıştır. Ölçek 5'li likert tipte olup 25 maddeden oluşmaktadır. Öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik motivasyonlarını ölçmek için ise Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 40 madden oluşmuş olup 3 alt boyutu vardır. 5'li likert tiptedir. Elde edilen bulgulara göre açıklayıcı hikayelerle yürütülen öğretim faaliyetinin öğrencilerin akademik başarı, motivasyon ve tutumlarını arttırdığı sonucuna varılmıştır. Varılan sonuçlar düzeyinde gelecekteki araştırmacılara ışık tutması amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reaching the level of contemporary civilization is only possible with science. For this reason, we need individuals who meet the requirements of the age and read, understand and interpret what they read. As a requirement of this, our country's science teaching programs aim to raise scientifically literate individuals. For all these purposes, we must diversify science teaching with tools for students with different learning styles. This research aimed to examine the effect of explanatory stories in eliminating 5th grade students' misconceptions in the“matter and change”unit. Concept teaching is quite difficult and arduous. Misconceptions are a subject frequently studied in science education. In this study, explanatory stories, which are one of the alternative methods other than experimental teaching, were used to teach science concepts. This research is in the“Pretest-Posttest Achievement Test, Control-Experimental Group”model. The sample of this research is 59 students studying in the 5th grade at a public school in Istanbul in the 2022-2023 academic year. Data collection tools of the study; In the study, explanatory stories were written for the achievements in the 5th grade“Matter and Change”unit. 6 short stories were created for each achievement. The experimental group was taught with explanatory stories. The first 20 questions of the 28 test questions in the achievement test developed by Saraç (2018) were applied to the experimental and control groups in the research. To measure students' motivation towards science course, the motivation scale in science education developed by Işın (2019) was applied. The scale is a 5-point Likert type and consists of 25 items. To measure students' motivation towards science course, Keçeci and Kırbağ Zengin's (2015)“Science and Technology Attitude Scale for Secondary School Students: Validity and Reliability Study”was used. The scale consists of 40 items and has 3 subscales. It is a 5-point Likert type. According to the findings, it was concluded that the teaching activity carried out with explanatory stories increased the academic success, motivation and attitudes of the students. At the level of the conclusions reached, suggestions have been made to shed light on future researchers.