Mevdûdî'nin İslâm ekonomisine dair görüşleri
Mevdûdî's vievs on Islamic economy
  1. Tez No: 863571
  2. Yazar: MUSAB YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ebu'l A'lâ Mevdûdî, İslâm düşünürleri denilince akla ilk gelen isimdendir. Yaşadığı çağda Müslümanların birçok sorusuna cevap, sorununa çözüm aramaya çalışmıştır. Birçok farklı konuda eser yazan Mevdûdî'nin, Müslümanların günümüzdeki en ehemmiyetli konularının ve sorunlarının başına yer alan İslâm ekonomisi alanında herhangi bir söz söylememiş olması düşünülemezdi. Mevdûdî, birçok alanda olduğu gibi İslâm ekonomisi alanında da birçok çalışmaya imza atmış bir düşünürdür. Mevdûdî gerek yazılı olarak; gerek telif ettiği kitap ve makaleleriyle, gerek konferans ve radyo programlarındaki demeçleriyle, İslâm ekonomisi alanında önde gelen isimlerden biri olmuştur. İş bu araştırmada, Ebu'l A'lâ Mevdûdî'nin günümüz ekonomik sistemini şekillendiren ideolojiler ve bu ideolojilerin ortaya çıkardığı küresel sorunlara dair değerlendirmeleri, İslâm ekonomisi alanındaki düşünceleri, bakış açısı, ne anladığı ve ne anlattığı, kullandığı kavramlar ve çözüme yönelik tespitleri tetkik edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ebu'l A'lâ Mevdudi is one of the first names that comes to mind when Islamic thinkers are mentioned. He tried to find answers to many questions and solutions to the problems of Muslims in the age he lived in. It was unthinkable that Mawdudi, who wrote works on many different subjects, had not said anything in the field of Islamic economy, which is one of the most important issues and problems of Muslims today. Mawdudi is a thinker who has undertaken many studies in the field of Islamic economics, as well as in many other fields. Mawdudi, both in writing; He has become one of the leading names in the field of Islamic economics, both with his books and articles and with his statements in conferences and radio programs. In this research, Ebu'l A'lâ Mawdudi's evaluations of the ideologies that shape today's economic system and the global problems caused by these ideologies, his thoughts in the field of Islamic economics, his perspective, what he understands and explains, the concepts he uses and his determinations for solutions are examined. has been studied.