Sanal özen kalitesi açısından marka sadakati ve marka farkındalığının tüketici satın alma davranışına etkisi: Çanakkale ili örneği
The effect of brand loyalty and brand awareness on consumer purchasing behavior in terms of webcare quality: The case of Çanakkale province
- Tez No: 863572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnternetin günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olduğu günümüzde tüketiciler gerek zaman gerekse kolaylık açısından birçok ihtiyacını internet aracılığıyla gidermektedir. Tüketiciler açısından bakıldığında internetin sağladığı kolaylıklar arasında e-ticaret öne çıkmaktadır. 2019 Aralık ayında Küresel ölçekte yaşanan Covid-19 dönemi tüketicileri e-ticaret ortamına daha da yakınlaştırmıştır. Pandemi koşullarına ayak uydurmak zorunda kalan firmalar internet ortamında faaliyetlerini arttırmışlardır. Bu tez çalışmasının amacı son dönemlerde öne çıkan webcare faaliyetlerinin marka sadakati, marka farkındalığı ve tüketicilerin satın alma davranışları ile ilişkisini incelemektir. Bu kapsamda webcare ile marka sadakati ilişkisini, webcare ile marka farkındalığı ilişkisini, webcare ile satın alma davranışı ilişkisini değerlendirmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden yararlanan bir araştırma modeli kullanılmaktadır. Araştırmanın evrenini e-ticaret tüketicileri oluşturmaktadır. Örneklem olarak 18 yaş üstü çevrimiçi alışveriş deneyimine sahip tüketiciler belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak webcare kalitesi, marka farkındalığı, marka sadakati, satın alma davranışı ölçekleri ve demografik sorulardan oluşan bir anket kullanılmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile 354 katılımcıdan veri toplanmıştır. Bulgular webcare kalitesinin 5 boyuta ayrıldığını ve bu boyutlar ile marka sadakati, marka farkındalığı ve satın alma davranışı arasında iki yönlü pozitif ilişkilere sahip olduğunu göstermektedir. İleri analizlere sonucu elde edilen bulgular webcare kalitesi boyutlarının kısmi olarak marka sadakati, marka farkındalığı ve satın alma davranışı üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, when the Internet is an integral part of daily life, consumers satisfy many of their needs through the Internet, both in terms of time and convenience. From the point of view of consumers, e-commerce stands out decently among the conveniences provided by the Internet. The Covid-19 period experienced on a global scale in December 2019 has brought consumers closer to the e-commerce environment. Companies that have to keep up with the pandemic conditions have increased their activities in the Internet environment. The aim of this thesis study is to examine the relationship of recent prominent webcare activities with brand loyalty, brand awareness and purchasing behaviors of consumers. In this context, a research model using quantitative research methods is used to evaluate the relationship between brand loyalty with webcare, the relationship between brand awareness with webcare, and the relationship between purchasing behavior with webcare. The universe of the research is composed of e-commerce consumers. As a sample, consumers with online shopping experience over the age of 18 were determined. A questionnaire consisting of webcare quality, brand awareness, brand loyalty, purchasing behavior scales and demographic questions was used as a data collection tool. Data were collected from 354 participants by the convenience sampling method. The findings show that webcare quality is decoupled into 5 dimensions and that there are two-way positive relationships between these dimensions and brand loyalty, brand awareness and purchasing behavior. The findings obtained as a result of further analyses reveal that webcare quality dimensions are partially effective on brand loyalty, brand awareness and purchasing behavior.