Ebu'l A'lâ Mevdûdî'nin İslâm Ekomomisi ile ilgili görüşleri
Ebu'l A'lâ Mevdûdî's views on the Islamic Economy
  1. Tez No: 876125
  2. Yazar: MEVLÜT KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜL, DOÇ. DR. NURULLAH AGİTOĞLU, DOÇ. DR. MERVE SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanın var olduğu ilk günden beri insan hayatını etkileyen en önemli ve en büyük unsurlardan biri kuşkusuz ekonomidir. Ekonomi ister bireysel isterse de toplumsal olsun hayatın her alanına etki etmiştir. Bireyi ve toplumu etkileyen her unsur da ekonomiyi de etkiler. Kapitalizm ve komünizm arasındaki mücadeleye son iki asırda ekonomi de dâhil edilmiştir.Mevdûdî, özellikle ekonomi yönünden bu aşırı ideolojinin baskısı altında bulunan insanlığa İslâm ekonomisini alternatif olarak İslâmî bir sistemin var olduğunu bildirmek istemiştir. Mevdûdî,İslâm ekonomisinin kaynağı Kur'ân-ı Kerîm'de bulunan zekât, fidye, sadaka ve infakı; sünnet-i seniyyede var olan bütçeleme, vergi sistem gibi uygulamaları bu iki kaynaktan besleyerek ictihadî hükümler ortaya çıkararak vermiştir.Özellikle yaşadığı bölge olanHaydarabad/Hindistan'da İslâm Para Fonu ve İslâm Bankacılığı'nın ilk uygulamalarının çıkıp geliştiğini zikretmektedir. Ayrıca tüm semavi dinlerin faizi haram kıldığını ve özellikle İslâm dininin faizi haram kılmasının yanında çözüm yollarını da sunduğunu aktarmaktadır. Bu konuda en önemli çözüm yolukarz-ı hasendir. Mevdûdî, göre faiz ve bu iki ideolojiyle mücadele etmenin birçok yönteminin yanında devlet arazisinin tahsisi, ahlaklı ekonomi, müşterek borçlanmanın devletin elinde olması gibi yöntemlerin olduğuna dikkat çekmiştir. Mevdûdî'nin ekonomik meseleler üzerine yazdığı eserler beş ana temel üzerinde durmaktadır. Bunlar; insancıl, verimli ve adil ekonomi, disiplinler arası yaklaşım, verimlilik, yeni fikir ve yaklaşımlar ve paranın ekonomide birincil rol oynamasıdır. Diğer taraftan faize karşı karz-ı hasen, mudarebe(kâr paylaşımı) ve zekât uygulamalarının var olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important and biggest factors affecting human life since the first day of human existence is undoubtedly the economy. The economy has affected every aspect of life, whether individual or social. Every element that affects the individual and society also affects the economy. Economy has also been included in the struggle between capitalism and communism in the last two centuries. Mawdudi wanted to inform humanity, which is under the pressure of this extreme ideology, especially in terms of economy, that there is an Islamic system as an alternative to the Islamic economy. Mawdudi defines zakat, ransom, alms and infaq as found in the Holy Quran, the source of Islamic economy; He gave ijtihad provisions by feeding the practices such as budgeting and tax system, which exist in the Sunnah, from these two sources. He specifically mentions that the first applications of the Islamic Monetary Fund and Islamic Banking emerged and developed in Hyderabad/India, where he lives. He also states that all monotheistic religions forbid interest and that Islam, in particular, not only forbids interest but also offers solutions. The most important solution in this regard is qard-ı hasen. According to Mawdudi, in addition to many methods of combating interest and these two ideologies, he pointed out that there are methods such as allocation of state land, moral economy, and joint debt being in the hands of the state. Mawdudi's works on economic issues stand on five main pillars. These; humane, efficient and fair economy, interdisciplinary approach, efficiency, new ideas and approaches, and money playing a primary role in the economy. On the other hand, he argues that there are practices of qard-ı hasen, mudaraba (profit sharing) and zakat against interest.