İşe tutkunluğun ve iş tatmininin örgütte kalma niyeti üzerine etkisi
The effect of job engagement and job satisfaction on intention to stay in the organization
  1. Tez No: 863573
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDEGÜL BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı işe tutkunluğun ve iş tatminin örgütte kalma niyeti üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla literatürde geçerlilik ve güvenirliliği belirlenmiş olan işe tutkunluk, iş tatmini ve örgütte kalma niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Anket amaçsal örnekleme yöntemi ile Antalya'da otel sektöründe çalışan 391 kişiye uygulanmıştır. Çalışmanın analizinde korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen korelasyon analizi sonucuna göre işe tutkunluk, iş tatmini ve örgütte kalma niyeti değişkenleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Regresyon analizi sonucuna göre; işe tutkunluğun ve iş tatminin örgütte kalma niyeti üzerine etkisinin olumlu yönde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, işe tutkunluk ve iş tatmini arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu sonuçtan yola çıkarak araştırmaya konu olan otel işletmelerine yönelik doğru örgüt yapısının oluşturulması, uygun iş olanaklarının planlanması gibi stratejik planlamalarda katkı sağlayacağı umulmaktadır. Alanyazın incelemeler sonucunda, araştırmada kullanılan değişkenlerle Antalya'da otel çalışanlarına yönelik bir araştırmanın var olmaması ile alanyazına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of job passion and job satisfaction on intention to stay in the organization. For this purpose, job passion, job satisfaction and intention to stay in the organization scales whose validity and reliability have been determined in the literature were used. The questionnaire was applied to 391 people working in the hotel sector in Antalya by purposive sampling method. Correlation and regression analyses were used in the analysis of the study. According to the results of the correlation analysis, it was concluded that there is a significant and positive relationship between the variables of passion for work, job satisfaction and intention to stay in the organization. According to the results of regression analysis, it was determined that the effect of job passion and job satisfaction on intention to stay in the organization was positive. In addition, there is a positive relationship between job passion and job satisfaction. Based on this result, it is hoped that it will contribute to strategic planning such as creating the right organizational structure for the hotel businesses subject to the research and planning appropriate job opportunities. As a result of the literature review, it contributes to the literature with the fact that there is no research on hotel employees in Antalya with the variables used in the research.