Relationship between technology adoption and digital banking usage
Teknolojinin benimsenmesi ile dijital bankacılık kullanımı arasındaki ilişki
- Tez No: 863580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEN BİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojinin benimsenmesi, bankacılık gibi çeşitli sektörlerde yeni uygulamaların kullanılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı teknolojinin benimsenmesi ile dijital bankacılık kullanımı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu ilişkiyi görebilmek için literatürde bu konularla ilgili yapılan araştırmalar tarandı. 183 kişiden oluşan bir anket yapıldı. Bu anket İzmir'de mobil bankacılık kullanan bir banka şubesi müşterilerine uygulandı. Bu ankette demografik sorular ve değerlendirme ölçekli sorular yer aldı. Bu anketten çıkan sonuçlarla birlikte etki eden faktörler belirlendi. Sonrasında bununla ilgili bir model oluşturuldu. Bu model üzerinde regresyon analizi yapıldı ve sonuçlar, geleneksel dijital bankacılık uygulamalarının, sürdürülebilirlik kaygılarının ve çağdaş dijital bankacılık uygulamalarının kullanımının dijital bankacılığı benimseme olasılığını artırdığını, dijital bankacılığın önündeki engellerin ise aynı olasılığı azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Technology adoption plays the big important role for using the new applications in various sector such as banking. The aim of this study is to investigate the relationship between the technology adoption and digital banking usage. In order to see this relationship, research on these subjects in the literature was scanned. A survey of 183 people was conducted. This survey was applied to customers of a bank branch using mobile banking in Izmir. This survey included demographic questions and evaluation scale questions. With the results of this survey, the influencing factors were determined. and then a model was created for this. Regression analysis was performed on this model and the results show that the use of traditional digital banking practices, sustainability concerns and the use of contemporary digital banking practices increase the probability of adopting digital banking while barriers to digital banking reduce the same probability.