Mizofoni ve ruhsal bozukluklar
Misophonia and psychiatric disorders
  1. Tez No: 728233
  2. Yazar: KEMAL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Mizofoninin birçok ruhsal bozukluğa eşlik ettiği ve ruhsal bozukluk olarak kabul edilmesi gerektiğine yönelik çalışmalar literatürde mevcuttur. Henüz net bir tanı kriteri olmasa da önerilen tanı kriterleri mevcuttur. Bu çalışmada mizofoninin diğer ruhsal bozukluklarla ilişkisinin araştırılması ve tanı sınıflandırma sistemlerindeki olası yerinin saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamıza Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na ilk kez başvuru yapan hastalar ile psikiyatrik hastalık öyküsü bulunmayan sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Mizofoni belirtisi gösteren 105 kişi hasta grubunu, mizofoni belirtisi göstermeyen 158 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Katılımcılara tarafımızca oluşturulan sosyodemografik veri formuna ek olarak Mizofoni Görüşme Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (Dikkat (BAR-D), Motor (BAR-M), Plan yapamama (BAR-P), Toplam (BAR-T)) ve Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Derecelendirme Ölçeği (YBOKÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: There are studies in the literature that misophonia accompanies many mental disorders and should be considered as a mental disorder. Although there is no clear diagnostic criteria yet, there are suggested diagnostic criteria. In this study, it is aimed to investigate the relationship of misophonia with other mental disorders and to determine its possible place in diagnostic classification systems. Methods: Patients who applied to Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital, Department of Psychiatry and Diseases for the first time and healthy volunteers without a history of psychiatric disease were included in our study. 105 people showing misophonia symptoms formed the patient group, and 158 people showing no misophonia symptoms constituted the control group. In addition to the sociodemographic data form created by us, the Misophonia Interview Scale, Beck Anxiety Scale (BAS), Beck Depression Scale (BDS), Barratt Impulsivity Scale (Attentional (BIS-A), Motor (BIS-M), Non-planning (BIS-NP), Total (BIS-T)) and Yale-Brown Obsession Compulsion Rating Scale (YBOCRS) were administered to the participants.