Hakikat sonrası bir dönemde sahte haber: İsrail-Filistin çatışması üzerine bir çözümleme
Fake news in a post-true era: An analysis of the Israel-Palestine conflict
  1. Tez No: 863592
  2. Yazar: HATİCE KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL FİDAN BARİTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hakikat sonrası bu dönemde haberin ve gerçeğin anlamı değişmiştir. Artık herkes kendi gerçekliğini oluşturmaya başlamıştır. Söz konusu bu durum haberleri de etkilemiş, gerçeğin önemini tekrar düşünmemiz gerektiği gözler önüne serilmiştir. Son dönemlerde ise sahte haberler artış göstermiştir. Bu da hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde tartışılan en önemli konu haline gelmiştir. Gerçeklerin çarpıtılmasıyla birlikte hakikatin değersizleştiği hakikat sonrası döneme girilmiştir. Bu dönemde ise yeni medya araçları sahte haberlerin daha hızlı paylaşılmasına ve geniş kitlelere ulaşılmasına yol açmaktadır. Bu durum ise yeni medyadaki sahte bilgilerin artmasına neden olmaktadır. Neredeyse her gün üretilen sahte haberler Facebook, X, Reddit, İnstagram gibi sosyal medya platformlarında dolaşıma girmektedir. Çoğu kullanıcı ise bu haberlerin doğruluğunu irdelemeden inanmış ve hesaplarında sahte haberlerin hızla yayılmasına sebep olmuştur. Bu çalışma kapsamında“BuzzSumo”isimli sosyal medya analiz aracı ile haber sitelerinde dolaşan sahte haberlerin sosyal medya platformunda paylaşım sayıları ortaya konulacaktır. Anadolu Ajansı Teyit Hattı doğrulama platformu ile İsrail-Filistin çatışması sürecinde paylaşılan sahte haberlerin örnek olay incelemesi yöntemi ile analizleri yapılacaktır. Çalışmada, 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili ortaya çıkan iddialara ve okuyucular arasındaki etkileşimlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this post-truth period, the meaning of news and truth has changed. Now everyone has started to create their own reality. This situation also affected the news and revealed that we need to rethink the importance of truth. Recently, fake news has increased. This has become the most important issue discussed both in Turkey and other countries. We have entered the post-truth era, where the truth becomes worthless with the distortion of facts. In this period, new media tools cause fake news to be shared faster and reach larger audiences. This situation causes an increase in fake information in new media. Fake news produced almost every day has been circulated on social media platforms such as Facebook, X, Reddit and Instagram. Many users believed these news without examining their accuracy, causing fake news to spread rapidly on their accounts. Within the scope of this study, the number of shares of fake news circulating on news sites on the social media platform will be revealed using the social media analysis tool called“BuzzSumo”. Fake news shared during the Israeli-Palestinian conflict will be analyzed using the case study method through the Anadolu Agency's Verification Line verification platform. The study will include the allegations regarding the Israeli-Palestinian conflict that started on October 7, 2023, and the interactions between readers.