Çocukluk çağı travmaları, yaşam doyum ve cinsel doyum ilişkisi
Relationship between childhood traumas, life satisfaction and sexual satisfaction
- Tez No: 863595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Cinsellik bireylerin yaşamında merkezi bir bileşendir. Cinsellik yalnızca davranış ile sınırlı tutulamaz ve duygusal, bilişsel süreçleri içeren tüm boyutlarıyla ele alınmalıdır. Cinsel doyum ise bireylerin cinselliğe ilişkin değerlendirmelerini içerir. Cinsellik ve cinsel doyum birden fazla boyutu, yaklaşımı, etki alanını içeren ve yaşamın merkezinde yer alarak belirli durumlardan da etkilenen bir noktadadır. Çocukluk çağı travmaları olan bireylerde cinsel doyumun olumsuz etkilendiği çeşitli çalışmalar ile görünmüştür. Yaşam doyum ile cinsel doyum ilişkisi de pozitif şekilde görünmektedir. Literatürde değişkenleri ayrı ayrı inceleyen çalışmalar olsa da çocukluk çağı travmaları, yaşam doyum ve cinsel doyumun üçünün bir arada incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Mevcut çalışmada çocukluk çağı travmaları, yaşam doyum ve cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi 18-65 yaş aralığında yer alan 396 kişinin 249'u kadın 147'si erkek olan katılımcılardan oluşmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Yaşam Doyum Ölçeği ve Yeni Cinsel Doyum Ölçeği verilmiştir. Veriler SPSS programı aracılığıyla 'Mann Whitney U Testi', 'Kruskall Wallis Testi', 'Spearman Korelasyon Analizi' ve 'Regresyon Analizi' ile incelenmiştir. Analiz sonucunda bazı sosyodemografik değişkenlerin çocukluk çağı travma, yaşam doyum ve cinsel doyum puanlarında anlamlı farklılık ortaya koyduğu saptanmıştır. Çocukluk çağı travma, yaşam doyum ve cinsel doyum arasındaki ilişki ise anlamlı olarak bulunmuştur. Çocukluk çağı travma cinsel doyum ve yaşam doyum ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Yaşam doyum ile cinsel doyum ise pozitif yönde ilişkilidir. Bu doğrultuda çocukluk çağı travmanın yükselmesi yaşam doyumunu da cinsel doyumu da düşürmektedir. Yapılan regresyon analizi sonucunda cinsel doyum ve alt boyutlarını yordayan değişkenler bulunmuştur. Cinsel partneri olan bireylerde cinsel doyumu yordayan değişkenler; aktif cinsel partner, medeni hal, yaşam doyum yaş, cinsiyet ve duygusal istismar olarak saptanmış olup bu model varyansın %28'ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sexuality is a central component in individuals' lives, extending beyond mere behavior and requiring comprehensive consideration of all dimensions involving emotional and cognitive processes. Sexual satisfaction encompasses individuals' evaluations of their sexuality. Sexuality and sexual satisfaction are situated at a pivotal point in life, comprising multiple dimensions, approaches, and domains, and are influenced by specific circumstances. Various studies have demonstrated the negative impact of childhood traumas on sexual satisfaction in individuals. The relationship between life satisfaction and sexual satisfaction also appears to be positively correlated. Despite studies separately examining these variables in the literature, there is a lack of research investigating the simultaneous influence of childhood traumas, life satisfaction, and sexual satisfaction. This current study aims to examine the relationship between childhood traumas, life satisfaction, and sexual satisfaction. The sample comprises 396 participants aged between 18 and 65, consisting of 249 females and 147 males. In line with the study's objectives, participants were administered a Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Life Satisfaction Scale, and New Sexual Satisfaction Scale. Data were analyzed using 'Mann-Whitney U Test,' 'Kruskall-Wallis Test,' 'Spearman Correlation Analysis,' and 'Regression Analysis' through the SPSS program. The analysis revealed significant differences in childhood trauma, life satisfaction, and sexual satisfaction scores based on certain sociodemographic variables. Furthermore, a significant relationship was found among childhood trauma, life satisfaction, and sexual satisfaction. Childhood trauma was negatively associated with both sexual and life satisfaction, while life satisfaction and sexual satisfaction were positively correlated. Consequently, an increase in childhood trauma adversely affected both life and sexual satisfaction. The regression analysis revealed that variables such as active sexual partner, marital status, life satisfaction, age, gender, and emotional abuse predict sexual satisfaction among individuals with a sexual partner, explaining 28% of the variance.