The relationship between esg disclosures and financial performance in Turkish companies
Türk şirketlerinde esg açıklamaları ile finansal performans arasındaki ilişki
  1. Tez No: 863600
  2. Yazar: DAMLA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ESENDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de borsada işlem gören şirketlerde çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) uygulamalarının finansal performansı etkileyip etkilemediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi'nde (XKURY) yer alan şirketlerin ESG açıklamalarının Finansal Performansı üzerindeki etkisi 2012-2022 dönemindeki kurumsal yönetim derecelendirme notları ve XKURY şirketlerinin yayınladığı sürdürülebilirlik uyum raporlarından elde edilen çevre skoru panel veri analizi kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Kurumsal Yönetim Endeksi'nde (XKURY) yer alan 61 şirket üzerinde yapılan bu çalışmada kullanılan veriler, Kamuyu Aydınlatma Platformunda yayınlanan yıllık finansal raporlarından ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin internet sitesinden elde edilmiştir. Bulgular, çevresel, sosyal ve yönetişimsel uygulamalar ile firmaların finansal performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermektedir. Diğer taraftan, Özsermaye karlılığı ve aktif karlılık ile kurumsal yönetim düzeyi arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study is that aims to decide whether or not environmental, social, and governance (ESG) policies the affects of impact the financial performance at Turkish listed companies. By utilizing the corporate governance rating scores for the period 2012-2022 and the environmental score obtained from the sustainability compliance reports published by XKURY companies, an attempt is made to explain the impact that ESG disclosures have on the financial performance of companies that are included in the Borsa Istanbul Corporate Governance Index (XKURY). This is accomplished through the utilization of the panel data analysis technique. The annual financial reports of the 61 firms that are included in the Corporate Governance Index (XKURY) were accessed on the Public Disclosure Platform and the website of the Corporate Governance Association of Turkey. These reports were used to accumulate the data used in this research. The results of the study indicate that there is no substantial connection between environmental, social, and governance policies and the financial success of individual companies. On the other hand, there is no significant association between the degree of corporate governance and the return on equity or return on assets, respectively.