Sürdürülebilirlik raporlarını etkileyen faktörlerin Türkiye için analizi: Bankacılık sektörü uygulamaları
Analysis of factors influencing sustainability reports in Türkiye: Banking sector practices.
- Tez No: 1018780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte derinleşen çevresel krizler, artan toplumsal eşitsizlikler ve kurumsal yönetişim sorunları, işletme performansının yalnızca finansal göstergeler üzerinden değerlendirilmesinin yetersizliğini ortaya koymuştur. Bu süreçte çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) boyutları, kurumsal performansın değerlendirilmesinde temel unsurlar hâline gelmiştir. Finansal sistemin merkezinde yer alan bankalar ise sermaye akışını yönlendiren ve ekonomik faaliyetleri şekillendiren stratejik aktörler olarak sürdürülebilir dönüşümde önemli bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte, sürdürülebilirlik raporlamasına ilişkin temel tartışma, raporlanan bilgilerin kurumsal uygulamalarla ne ölçüde örtüştüğü sorusu etrafında şekillenmektedir. Kurumsal teoriye göre örgütler, meşruiyet kazanmak amacıyla belirli yapı ve söylemleri benimseyebilmekte, ancak bunları uygulamalarına tam olarak yansıtmayabilmektedir. Bu durum, Meyer ve Rowan'ın (1977) ortaya koyduğu“ayrışma (decoupling)”kavramı ile açıklanmaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik performansı; kapsam (breadth), yoğunluk (frequency/depth) ve hibrit endeks yaklaşımları çerçevesinde ele alınmaktadır. Kapsam, sürdürülebilirlik konularının çeşitliliğini; yoğunluk ise bu konuların kurumsal süreçlere entegrasyon düzeyini ifade etmektedir. Her iki boyutun birlikte değerlendirilmesi, sürdürülebilirlik performansının daha bütüncül biçimde analiz edilmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların sürdürülebilirlik raporlarını ESG boyutları kapsamında inceleyerek sürdürülebilirlik performansına ilişkin çok boyutlu bir değerlendirme sunarak raporların kapsam dağılımını, sürdürülebilirlik uygulamalarının yoğunluğunu ve bu göstergelerin birlikte değerlendirilmesiyle ortaya çıkan performans görünümünü analiz etmektedir. Böylece sürdürülebilirlik raporlamasında açıklama ile uygulama arasındaki ilişkinin görünür kılınması ve literatürdeki önemli bir boşluğun doldurulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Growing environmental crises, increasing social inequalities, and corporate governance challenges have accelerated the transformation of sustainability from a voluntary practice into a strategic necessity for organizations. As key actors directing capital flows and influencing economic activities, banks play a critical role in supporting sustainable development. However, a significant debate in the sustainability reporting literature concerns the extent to which reported sustainability disclosures reflect actual organizational practices. This issue is conceptualized through the notion of decoupling, which refers to the gap between formal disclosures and operational implementation. This study aims to provide a multidimensional assessment of the sustainability performance of banks operating in Türkiye by analyzing their sustainability reports through breadth, frequency/depth, and hybrid index approaches. While breadth reflects the diversity and representation of environmental, social, and governance (ESG) issues disclosed in reports, frequency/depth indicates the degree to which these issues are integrated into organizational processes and practices. Evaluating these dimensions simultaneously enables a more comprehensive understanding of sustainability performance beyond disclosure-based assessments. The study addresses three research questions: (i) how ESG-related sustainability disclosures are distributed across sustainability reports of Turkish banks, (ii) the extent to which sustainability issues are embedded within organizational practices, and (iii) how the combined evaluation of breadth and depth indicators contributes to a holistic assessment of sustainability performance. By integrating disclosure and implementation dimensions through a hybrid analytical framework, the study seeks to make visible the relationship between sustainability reporting and actual sustainability practices. The findings are expected to contribute to the sustainability reporting literature by offering a more comprehensive evaluation model and providing insights into the sustainability performance of the Turkish banking sector.