Akciğer tüberkülozu tanısında ve tedavinin izlenmesinde serum Marker'ı olarak sICAM-1 sICAM-1 as a serum marker in the diagnosis of pulmonary tuberculosis and in treatment follow-up
- Tez No: 86364
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Özet: Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezine kabul edilen HbsAg seronegatif, HTV seronegatifj açlık kan şekeri normal sınırlarda olup diabet hikayesi bulunmayan 30 akciğer tüberkülozu, beş pnömoni, beş akciğer kanseri, beş bronşektazi olmak üzere toplam 45 olgu ve 10 sağlıklı erişkin çalışmaya alındı. Tüberküloz grubu akciğer radyografilerine göre az ilerlemiş, orta derecede ilerlemiş ve çok ilerlemiş akciğer tüberkülozu olarak her biri 10 olgudan oluşan üç alt gruba ayrıldı. Hastalardan hastaneye yattıkları gün tedavi öncesinde alınan 10 cc. venöz kandan elde edilen serumlar ELISA (Enzym Linked Immuno Assay) yöntemi ile sICAM-1 ölçümü yapılana kadar uygun koşullarda saklandı. Tüberküloz gruplarındaki olgulardan tedavinin başlangıcından bir ay sonra ikinci kez kan alınarak elde edilen serumlar çalışılana kadar aynı koşullarda muhafaza edildi. Her gruptan elde edilen sICAM-1 ortalamaları istatistik yöntemlerle birbirleriyle karşılaştırıldı. Testin bir marker olarak tüberküloz tanısında kullanılabilirliğini belirleyebilmek için oluşturulan cut-off noktalarıyla sensitivitesi, spesifitesi, pozitif prediktiv değer ve negatif prediktiv değerleri saptandı. Tedavi Öncesinde en yüksek sICAM-1 ortalaması çok ilerlemiş akciğer tüberkülozu grubunda elde edildi (562.4±173.9 ng/ml). Bunu sırasıyla orta derecede ilerlemiş (378.4±115.3 ng/ml), az ilerlemiş akciğer tüberkülozu (367.8±99.3 ng/ml), akciğer kanseri (274±32.1 ng/ml), Bronşektazi (268±41.9 ng/ml), pnömoni (199.6±43.1 ng/ml) ve sağlıklı erişkin (146.5±20.2 ng/ml) gruplarına ait ortalamaların takip ettikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
sIC AM- 1 As A Serum Marker In the Diagnosis of Pulmonary Tuberculosis and In Treatment Follow-up Forty-five HbsAG seronegative, HTV seronegative, euglycemic patients with no previous history of diabetes mellitus hospitalized at Heybeliada Chest Diseases Hospital and 10 healthy young volunteers were enrolled in the study. Of 45 hospitalized patients, 30 had pulmonary tuberculosis, 5 had pneumonia, 5 had lung cancer and 5 had bronchiectasis. Tuberculosis patients were grouped into three, called niinimal advanced, moderately advanced and far advanced pulmonary tuberculosis, each containing 10 patients, concerning the extent of disease on chest x-rays. Before treatment was started, sera from venous blood samples of 10 cc. were taken the day patients were hospitalized and were kept under suitable circumstances until sICAM-1 measurements were made by ELISA. In tuberculosis patients sera from blood samples were taken again at the end of the first month of treatment. The average sICAM-1 values of each group were statistically compared. In order to find out the utility of this test as a marker in the diagnosis of tuberculosis, its sensitivity, specifity, positive and negative predictive values were found using the cut-off points. The highest sICAM-1 value before treatment was in tuberculosis patients with far advanced (562.4 ± 173.9 ng/ml) followed by those of moderately advanced (378.4 ± 115.3 ng/ml) and niinimal advanced (367.8 ± 99.3 ng/ml) pulmonary tuberculosis patients, lung cancer patients (274 ± 32.1 ng/ml), bronchiectasis patients (268 ±41.9 ng/ml), pneumonia patients (199.6 ± 43.1 ng/ml) and of healthy volunteers (146.5 ± 20.2 ng/ml).