Assessment of nurses knowledge about cardiopulmonary resuscitation in intensive care units and emergency department in iraq
Irak'ta yoğun bakım ünıtesı ve acıl servıste çalıġan hemġırelerın kardıyopulmoner resüsıtasyon bılgı düzeylerının değerlendırmesı
  1. Tez No: 863684
  2. Yazar: WASAN GHAZI KADHIM KADHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGE DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR), bireyin kalp atıĢı veya solunumunun durduğu acil durumlarda kullanılan hayati öneme sahip bir prosedürdür. Bu nedenle CPR'ın yeterli bilgi ve beceriye sahip kiĢiler tarafından hemen baĢlatılması önemlidir. Özellikle acil resüsitasyon ihtiyacının yüksek olduğu acil ve yoğun bakım gibi servislerde çalıĢan hemĢirelerin CPR konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları ve acil durumları etkin bir Ģekilde yönetebilmeleri hayati önem taĢımaktadır. Bu bağlamda, bu çalıĢmanın amacı, acil ve yoğun bakım servislerinde çalıĢan hemĢirelerin CPR konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmektir. ÇalıĢma tanımlayıcı kesitsel bir çalıĢma olup, evrenini Irak Nasiriyah Shatra genel hastanesinin yoğun bakım ve acil servislerinde çalıĢan hemĢireler oluĢturmuĢtur. ÇalıĢma 17 Kasım - 10 Aralık 2023 tarihleri arasında 190 hemĢire ile yürütülmüĢtür. AraĢtırma verilerinin toplanmasında sosyodemografik verilere iliĢkin anket formu ve hemĢirelerin kardiyopulmoner resüsitasyon konusundaki bilgi düzeyini ölçen anket formu kullanılmıĢtır. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıĢtır. AraĢtırmaya katılan hemĢirelerin %28,9'unun 26-30 yaĢ aralığında olduğu, %58,4'ünün kadın, %53,2'si Ģehir merkezinde ikamet ettiği ve %67,9'unun evli olduğu belirlenmiĢtir. Ayrıca %42,1'inin hemĢirelik lisans mezunu olduğu, %37,9'unun hemĢirelikte 1-5 yıl aralığında hizmeti olduğu, %55,3'ünün acil serviste görev yaptığı, %55,8'inin hiç CPR eğitimi almadığı ve %35,8'inin her gün CPR uyguladığı belirlenmiĢtir. Eğitim düzeyi arttıkça CPR bilgi düzeyinin de arttığı, acil serviste çalıĢan ve her gün CPR uygulayan hemĢirelerin CPR bilgi düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiĢtir. ÇalıĢma sonuçlarına göre, eğitim programları tasarlanırken hemĢirelerin eğitim düzeyi, çalıĢma alanı, uygulama deneyimi gibi bireysel faktörlerin yanı sıra hemĢirelerin CPR konusunda bilgi düzeyini artırmaya yönelik eğitimlerin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary resuscitation (CPR) is a crucial life-saving procedure used in emergency situations where an individual's heartbeat or breathing has stopped. Therefore, it is important that CPR be initiated immediately by people with adequate knowledge and skills. It is vital that nurses working in services such as emergency and intensive care, where the need for emergency resuscitation is high, have sufficient knowledge about CPR and manage emergency situations effectively. In this context, the aim of this study was to evaluate the level of knowledge of nurses working in emergency and intensive care units about CPR. The study was a descriptive crosssectional study, and the population consisted of nurses working in the intensive care and emergency departments of the Iraqi Nasiriyah Shatra general hospital. The study was conducted with 190 nurses between November 17 and December 10, 2023. A questionnaire form regarding sociodemographic data and a questionnaire form measuring the level of knowledge of nurses about cardiopulmonary resuscitation were used to collect the data. Number, percentage distributions, mean, standard deviation, one-way variance, and an independent sample t test were used to analyze the data. It was determined that 28.9% of the nurses participating in the study were between 26 and 30 years old, 58.4% were female, 53.2% resided in the province, and 67.9% were married. It was also determined that 42.1% had a bachelor's degree in nursing, 37.9% had 1–5 years of service in nursing, 55.3% worked in the emergency department, 55.8% had never received CPR training, and 35.8% performed CPR every day. It was determined that the level of CPR knowledge increased as the level of education increased, and the level of CPR knowledge of nurses who worked in the emergency department and practiced CPR on a daily basis was higher. According to the results of the study, it is recommended to provide training to increase the knowledge level of nurses on CPR to individual factors such as nurses' education level, working area, and practical experience when designing training programs.