Okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine yönelik görüşleri ve sınıf içi etkinliklerinin incelenmesi
Examination of preschool teachers' opinions on values education and in-class activities
- Tez No: 863706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN YASEMİN TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Değerler eğitimi, yıllar boyunca toplumların günümüze taşıdığı zaman içerisinde birikerek ve değişerek günümüze kadar ulaşan değerlerin bireylerin karakterine uygun pozitif biçimde yansımasından oluşur. Değerler eğitimi öncelikle ailede başlayarak okulda devam etmektedir. Çocuklar okul öncesi kurumlarında ilk kez değerler eğitimi görür ve okul öncesi öğretmenlerine önemli görevler düşer. Okul öncesi öğretmenleri iyi bir rol model olabilmek için sevgi dolu, saygılı, çalışkan, sorumluluk sahibi, iletişim becerileri yüksek özelliklere sahip olması gerekmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine yönelik uygulanması gereken, uygulanan değerler ve sınıf içi yapılan etkinliklerde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) on kök değere (adalet, dürüstlük, özdenetim, sevgi, saygı, sabır, yardımseverlik, sorumluluk, dostluk, vatanseverlik) ek olarak doğruluk, hoşgörü, çalışkanlık, tutumluluk değerleri de göz önüne alınmıştır. Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin eğitimde değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin görüşlerinin nitel verilerle ölçülerek yorumlanmasıdır. Okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine yönelik görüşleri, değerler eğitimi için uyguladıkları yöntemler, etkinlikler, öğretim sırasında yaşanan kolaylıklar ve zorlukları, ailenin rolü, sınıf içi uygulamaları, kullanılan yöntem teknikler ve araç gereçler saptanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yapılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan değerler eğitimine yönelik öğretmen görüşleri formu İstanbul Sultangazi ilçesinde çeşitli kurumlarda görev yapmakta olan 31 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuç olarak okul öncesi öğretmenleri en çok sevgi, saygı, hoşgörü değerlerini eğitimlerinde kullandıklarını belirtmişlerdir. Değerler eğitimine yönelik yapılan sınıf içi etkinliklerinde en çok dramaya yer verilmiş. Bunun doğrultusunda kullanılan yöntem ve tekniklerde drama kullanıldığı görülmüştür. Kullanılan araç gereçler projeksiyon ve kitaplar olmuştur. Değerler eğitiminde öğretmenler değerleri somutlaştırarak anlatma/gösterme/uygulamaya dökme yaptığında kolaylık yaşadıklarını, çocukların soyut kavramları bilişsel algılayamama durumundan ötürü zorlandıklarını belirtmişlerdir. Okul öncesi öğretmenleri genel olarak değerler eğitimi verirken aile katılımı yapmadıkları belirlenmiştir. Değerlerin yaşantılar yoluyla kalıcı hale getirilmesi gerektiği ise okul öncesi öğretmenleri tarafından sunulan öneri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Values education starts in the family and continues at school. Children receive values education for the first time in pre-school institutions and pre-school teachers have important duties. The purpose of this study is to interpret the opinions of preschool teachers regarding values education practices in education by measuring them with qualitative data. Preschool teachers view on values education, the methods and activities they applied for values education, the conveniences and difficulties experienced during teaching, the role of the family, and in-class practices were determined. In required values and on values education in-class practices that pre-school teachers apply, The Ministry of National Education defines the ten root values (justice, honesty, self-control, love, respect, patience, in addition to values such as help fulness, responsibility, friendship, patriotism), values of honesty, tolerance, diligence and frugality were also taken into consideration. In this study, a case study was conducted from the qualitative research methods. The teacher opinions form on values education prepared by the researcher was applied to 31 pre-school teachers working in various institutions in Sultangazi district of Istanbul. The collected data were analysed using the descriptive analysis technique. As a result, preschool teachers stated that they mostly use the values of love, respect, and tolerance in their education. In the classroom activities for values education, drama was mostly included. In line with this, it has been seen that drama is used in the methods and techniques used. The tools used were projectors and books. They stated that in values education, they experienced ease when teachers concretized the values and explained/showed/put them into practice, but that children had difficulty due to their inability to cognitively perceive abstract concepts. It has been determined that preschool teachers generally do not engage in family participation while providing values education. The suggestion made by pre-school teachers was that values should be made permanent through experiences.