Öğretmen ve aile görüşlerine göre okul öncesi dönemde çocukların sahip olduğu değerler ile değerler eğitiminde okul aile işbirliğinin incelenmesi
Examining the school-family cooperation in the values education in preschool children according to teachers and family opinions
- Tez No: 549090
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma öğretmen ve aile görüşlerine göre okul öncesi dönemde çocukların sahip olduğu değerler ile değerler eğitiminde okul aile işbirliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tarama modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen Amasya ilinde anasınıflarında ve bağımsız anaokullarında çalışan 50 okul öncesi öğretmeni, her öğretmenin sınıfından 5 çocuk olmak üzere 250 çocuk ve ailesi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak geçerlik ve güvenirliği Neslitürk ve Çeliköz tarafından (2015) yapılan“Okul Öncesi Değerler Ölçeği Öğretmen ve Aile Formu”, araştırmacı tarafından hazırlanan“Değerler Eğitimi Öğretmen Anket Formu”ve“Değerler Eğitimi Aile Anket Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. İki gruplu karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi ve üç gruplu karşılaştırmalarda Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ailelerin ve öğretmenlerin görüşlerine göre çocukların sorumluluk, paylaşım/eşitlik, dostluk/arkadaşlık, işbirliği, saygı ve dürüstlük değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Aile ve öğretmen görüşleri arasında çocukların sahip olduğu değerlerden sorumluluk, saygı, işbirliği, dostluk/arkadaşlık, paylaşım/eşitlik değerlerinin puanlarında anlamlı farklılık olduğu öğretmen puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Dürüstlük puanı açısından ise öğretmen ve aile görüşleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Öğretmen görüşlerine göre sorumluluk, saygı, dostluk/arkadaşlık değerlerinde kız çocukların erkek çocuklara göre anlamlı derecede yüksek puanlar aldığı belirlenmiştir. Aile görüşlerine göre ise cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Aile ve öğretmen görüşlerine göre çocukların doğum sırasının sahip oldukları değerler açısından anlamlı bir farklılık yaratmadığı görülmüştür. Aile ve öğretmenlerin değerler eğitiminde okul aile işbirliğine ilişkin görüşleri incelendiğinde; aile ve öğretmenlerin çocuklara verilmek istenen değerleri kazandırmak için okul aile işbirliğinin önemli olduğunu düşündükleri ve değerler eğitimi çalışmalarında aile, öğretmen ve yöneticilerin, işbirliği yaptığı belirlenmiştir. Aile ve öğretmenlerin çocuklara kazandırılmak istenen değerlerin okulda öğretmenler ve evde aileler tarafından desteklenmesinin gerekli olduğu; bu değerlerin evde desteklendiği takdirde çocuklara daha kolay kazandırılacağı, kazanılan değerlerin daha kalıcı olacağı, evde ve okuldaki eğitim farklılıklarının ortadan kaldırılarak çocuğun kafasında oluşabilecek çatışmaların giderileceği, çocukların kendilerini daha güvenli, desteklenmiş, çevrelerine uyumlu ve mutlu hissedeceğini düşündükleri sonuçları elde edilmiştir. Öğretmenler okulda yaptıkları etkinliklerde büyük oranda hoşgörü, sorumluluk, saygı, sevgi, sabır, yardımlaşma, dürüstlük, barış, paylaşma ve temizlik değerlerine yer verdiklerini, aileler de öğretmenlerin çalışmalarında genelde sorumluluk, saygı, yardımlaşma, paylaşma, sevgi, temizlik ve hoşgörü değerlerine yer verdiklerini belirtmişlerdir. Öğretmenlerin değerler eğitimi ile ilgili aile katılım çalışmaları yaptığı özellikle, bireysel görüşme, aileleri sınıf içi etkinliklere davet etme ve eğitim panosu çalışmalarına yer verdiği saptanmıştır. Ev ziyareti ve konferans düzenleme çalışmalarına daha az oranda yer verdikleri belirlenmiştir. Aileler de öğretmen görüşlerine benzer olarak değerler eğitimine yönelik aile katılım çalışmalarından bireysel görüşme, aileleri sınıf içi etkinliklere davet etme ve eğitim panosu çalışmalarına yer verildiğini ayrıca öğretmenlerin eve değerler eğitimine yönelik broşür, oyun örnekleri ve kitap gönderdiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the school-family cooperation in the values education in preschool children according to teachers and family opinions. A descriptive scanning model selected from scanning models was used in the study. The sample of the study was selected by simple random sampling method in the kindergarten of Amasya and 50 preschool teachers working in independent kindergartens, 250 children and their families, 5 children of each teacher class, constitute the sample of the study. The validity and reliability of the data were collected by“Preschool Values Scale Teacher and Family Form”prepared by Neslitürk and Çeliköz in 2015,“Values Education Teacher Questionnaire Form”and“Values Education Family Survey Form”prepared by the researcher. Data were analyzed by SPSS 21 package program. Mann-Whitney U test was used for the two-group comparisons and Kruskall-Wallis H test was used for the three-group comparisons. As a result of the research, it was determined that children have responsibility, sharing/equality, friendship/friendship, cooperation, respect and honesty values according to the opinions of parents and teachers. It was found that there was a significant difference in the scores of the teacher values of responsibility, respect, cooperation, friendship/companionship, sharing/equality between the values of teacher and family and teacher's points are higher. In terms of honesty scores, no significant difference was found between teacher and family opinions. According to the opinions of the teachers, it was determined that girls had significantly higher scores in terms of responsibility, respect, friendship/friendship than boys. According to family views, no significant difference was found between genders. According to family and teacher views, it was seen that the birth order of children did not make a significant difference in terms of their values. When the opinions of the family and teachers are analyzed on the values of school- family cooperation in the values education, they believe that school-family collaboration is important to gain the values that wanted to give for the family and teachers and It was determined that family, teachers and managers cooperated in values education studies. The values that wanted to gain should be supported by parents at home and teachers at school; if these values are supported at home, it will be easier for the children to gain value, the values gained will be more permanent, the education differences at home and school will be eliminated and the conflicts that may occur in the child's mind will be eliminated, the children feel that they will feel more secure, supported, harmonious and happy. Teachers stated that they included a great deal of tolerance, responsibility, respect, love, patience, cooperation, honesty, peace, sharing and cleanliness values in their activities at school, and families also stated teachers give place to values of responsibility, respect, cooperation, sharing, love, cleanliness and tolerance in their work. It was determined that the teachers included family participation studies about values education, especially teachers give place individual meetings, inviting families to classroom activities and training panel activities. It was determined that they gave less place to home visit and conference organization studies. Similar to the teachers' opinions, the parents also stated that family participation studies on values education included individual interviews, inviting families to class activities, and training panel activities, and also sent brochures, game examples and books to teachers for home values education.