Demir formülasyonuna bağlı süt dişi renklenmelerinin giderilmesinde deneysel diş macunlarının etkinliklerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effectiveness of experimental toothpastes in removal of discolorations due to iron formulation in primary tooth
  1. Tez No: 863717
  2. Yazar: SEDANUR GÜRDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ATABEK, PROF. DR. SİBEL İLBASMIŞ TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında; Ticari çocuk diş macunu (Grup A), çalışma kapsamında geliştirilen ve üretilen Bromelain (Grup B) ve Fitik asit (Grup C) içeren deneysel çocuk diş macunları ve politürün (Grup D) süt keser dişler üzerinde oluşturulan siyah dışsal renklenmeleri giderebilme etkinlikleri objektif-subjektif renk analizi verileri ve diş yüzey pürüzlülüğüne etkileri profilometre ölçümleri doğrultusunda grup-içi ve gruplar-arası olarak karşılaştırıldı. In vitro koşullar altında gerçekleştirilen çalışmada çekilmiş süt keser dişler kullanıldı. Her grupta (n=8) bulunan diş örneklerinin başlangıç renk analizi (objektif ve subjektif) ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapıldı. Diş örnekleri, siyah lekelenme oluşturmak amacıyla hazırlanan demir çözeltisinde 30 saat bekletildi ve renklenen diş örneklerinin ölçümleri gerçekleştirildi. Renklenen diş örnekleri grubuna uygun şekilde işlem gördükten sonra ölçümler tekrarlandı. Çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; objektif renk analiz bulguları Grup A hariç tüm grupların leke giderme etkinliği olduğunu ortaya koydu. Objektif renk analiz bulguları doğrultusunda leke giderme etkinliği açısından çalışma grupları birbirleri ile karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı bulgulandı. Polisaj patı ile politür uygulamasının en yüksek etkiyi gösterdiği, en düşük etkinin ise ticari çocuk diş macunu ile elde edildiği saptandı. Bromelain ve Fitik asit aktif maddeli deneysel çocuk diş macunlarının benzer etkinlik sergilediği belirlendi. Mevcut çalışmada tüm grupların dişlerin başlangıç yüzey pürüzlüğünü istatistiksel anlamlı farklılık yaratmayacak düzeyde arttırdığı bulguladı (p>0,05). Bromelain ve Fitik asit içerikli deneysel çocuk diş macunlarının ilk üretim tarihi ile 2. 4. ve 6. ay renk analiz ve yüzey pürüzlülük verilerinin karşılaştırılması sonucunda zamanla macun etkinliğinin değişmediği bulgulandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, theree different toothpastes and polishers were evaluated for their effectiveness in removing black extrinsic stains on primary teeth: a commercial children's toothpaste (Group A), experimental children's toothpastes with Bromelain (Group B) and Phytic acid (Group C), and a polisher (Group D). The study, conducted under in-vitro conditions using extracted primary teeth, involved initial color analysis (objective and subjective) and surface roughness measurements for each group (n=8). The teeth were then immersed in an iron solution to induce staining, followed by color measurements. After treatment, measurements were repeated. Results showed all groups except Group A had stain removal effectiveness based on objective color analysis. Comparing stain removal effectiveness between groups did not reveal significant differences. The polisher showed the highest efficacy, while the commercial toothpaste had the lowest. The experimental toothpastes with Bromelain and Phytic acid exhibited similar effectiveness. The study also found that while all groups increased surface roughness of teeth, this increase was not statistically significant (p>0.05). Additionally, over a period of 2, 4, and 6 months, the stain removal effectiveness of Bromelain and Phytic acid toothpastes did not change significantly (p>0.05).