Bazı nematisitlerin farklı uygulama zamanlarının kök-ur nematodu, Meloidogyne javanica (Treub) (Tylenchida: Meloidogynidae) üzerine etkisi
The effect of different application times of some nematicides on root-knot nematode, Meloidogyne javanica (Treub) (Tylenchida: Meloidogynidae)
- Tez No: 863732
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nematisitler bitki paraziti nematodların mücadelesinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada ise bazı nematisitlerin Kök-ur nematodu Meloidogyne javanica (Treub, 1885) (Tylenchida: Meloidogynidae) üzerine etkisi araştırılmıştır. Denemelerde, kum ağırlıklı (%70 kum ve %30 torf) toprak karışımı içeren 500 ml'lik plastik şeffaf bardaklar kullanılmıştır. Denemeler (27±2ºC sıcaklık, %60±10 orantılı nem ve 16:8 A: K) iklim odası koşullarında, 75 gün boyunca yürütülmüştür. Denemede kullanılan nematisitler; (A) dikimden 3-6 gün önce (B) dikimden hemen sonra (C) dikimden 15 gün sonra (D) dikimden 30 gün sonra (E) dikimden 45 gün sonra olmak üzere dört farklı zamanda uygulanmıştır. Çalışma 14 karakterli [(1) Abamectin 20 g/L (B) (2) Abamectin 20 g/L (C) (3) Abamectin 20 g/L (D) (4) Abamectin 20 g/L (E) (5) Fosthiazate 150 g/L (A) (6) Fosthiazate 150 g/L (C) (7) Fosthiazate 150 g/L (D) (8) Fosthiazate 150 g/L (E) (9) Fluopyram 400 g/L (B) (10) Fluopyram 400 g/L (C) (11) Fluopyram 400 g/L (D) (12) Fluopyram 400 g/L (E) (13) Kontrol (+) (14) Kontrol (-)] ile beş tekerrürlü olarak tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuştur. Çalışma sonucunda, Kontrol (+) parseline oranla en düşük urlanma oluşumu sırasıyla, Fluopyram 400 g/L (B) (1.60±0.24), Fosthiazate 150 g/L (A) (2.20±0.20) ve Abamectin 20 g/L (B) (3.20±0.37), en yüksek urlanma oluşumu ise Abamectin 20 g/L (E) (5.60±0.24) uygulamasında gözlemlenmiştir. Fluopyram 400 g/L (B) (%94,62), Fosthiazate 150 g/L (A) (91,38) ve Abamectin 20 g/L (B) (%72,88) uygulamalarının nematodun ikinci dönem larva sayısını önemli seviyede azalttığı saptanmıştır. Çalışma sonucunda Ruhsatlı nematisitlerin Kök-ur nematodu M. javanica'nın ikinci nesli üzerine etkinliklerinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nematicides have been widely used in the control of plant-parasitic nematodes. In this study, the effects of some nematicides on Root-knot nematode Meloidogyne javanica (Treub, 1885) (Tylenchida: Meloidogynidae) were investigated. The experiments were conducted in 500 ml plastic transparent glasses containing a sandy soil mixture (%70 sand and %30 peat). Experiments were conducted in a climate chamber under controlled conditions (27±2 ºC temperature, 60±10% relative humidity, 16:8 L:D) for 75 days. Nematicides used in the experiment were applied at four different times: (A) 3-6 days before planting (B) just after planting (C) 15 days after planting (D) 30 days after planting (E) 45 days after planting. The study was set up a randomized complete plot design with eight treatments [(1) Abamectin 20 g/L (B) (2) Abamectin 20 g/L (C) (3) Abamectin 20 g/L (D) (4) Abamectin 20 g/L (E) (5) Fosthiazate 150 g/L (A) (6) Fosthiazate 150 g/L (C) (7) Fosthiazate 150 g/L (D) (8) Fosthiazate 150 g/L (E) (9) Fluopyram 400 g/L (B) (10) Fluopyram 400 g/L (C) (11) Fluopyram 400 g/L (D) (12) Fluopyram 400 g/L (E) (13) Control (+) (14) Control (-)], each with five replications. According to the study results, the lowest gall formation compared to the Control (+) treatment was observed in the following order: Fluopyram 400 g/L (B) (1.60±0.24), Fosthiazate 150 g/L (A) (2.20±0.20) and Abamectin 20 g/L (B) (3.20±0.37), The highest gall formation was observed in the Abamectin 20 g/L (E) treatment (5.60±0.24). Fluopyram 400 g/L (B) (%94,62), Fosthiazate 150 g/L (A) (91,38) and Abamectin 20 g/L (B) (%72,88) significantly reduced the number of second-stage juveniles of the nematode. End of the study, it was observed that the efficacy of registered nematicides on the second generation of the root-knot nematode M. javanica decreased.