Nöromüsküler hastalıklarda inspiratuar kas eğitiminin solunum fonksiyonlarına etkisi
The Effects of inspiratory muscle training on pulmonary functions in neuromuscular diseases
- Tez No: 86374
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
7- ÖZET Nöromüsküler hastalıklarda en önemli problem inspiratuar kas fonksiyonunun ilerleyici olarak azalmasıdır. Bu çalışmada nöromüsküler hastalıklarda solunum kas çalışmasının pulmoner fonksiyonlarda olabilecek etkilerini araştırıldı. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.B.D Gelişim Nörolojisi B.D.'da tanısı konan yaşlan 7-12 yıl arasında değişen (8.08 ±1)12 DMD'li olgu, yaşlan 7-10 yıl arasında değişen (8.5 ± 1.4) 3 kız 4 erkek olmak üzere 7 SMA'lı olgu ve yaşlan 8-15 yıl arasında değişen (10.8 ± 3.7) 3 kız 2 erkek olmak üzere 5 KM'li olgu çalışmayı tamamladı. Çalışmayı tamamlayan olgu sayısı toplam olarak 24'tü. Olgulann tümünün çalışmanın başında ve sonunda antropometrik ölçümleri, kas testleri, eklem hareket açıklıklıklan ve fonksiyonel seviyeleri değerlendirildi. Olguların pulmoner fonksiyon testleri çalışmanın başında ve sonunda İstanbul Tıp Fakültesi. Göğüs Hastalıkları A.B.D.'da Vmajr 229^ Sensormedics aleti kullanılarak yapıldı. Pulmoner fonksiyon test parametresi olarak FVC, FEVİ, MVV, PImax ve PEmax değerleri kullanıldı. Olgulann tümüne 6 ay süresince ev programı olarak günde üç defa intensif spirometre ile onlu tekrarlı inspirasyon ve ekspirasyon çalışması yapma tekniği öğretildi. Olguların tümüne intensif spirometre ile yapabildikleri maksimum inspirasyon ve ekspirasyonu yapmaları istendi. Ayrıca olgulara intensif spirometrenin pistonunu olabilecek en yüksek seviyede maksimum sürede tutmaları istendi. Tekniği öğrenen aileler ve olgular düzenli olarak çalışmaları yaptılar. Çalışmanın düzenli yapılıp yapılmadığını anlamak için ailelerden günlük kayıt tutmaları istendi. Her kontrolde tutulan kayıtlar kontrol edildi. 94Çalışmanın sonunda DMD grubunda FVC (p=0.004), FEVİ (p=0.02). MVV (p=0.01) değerleri anlamlı derecede arttı. PImax ve PEmax değerleri ise değişmedi. DMD grubunu 10 yaşın altındaki 7 ambulatuar (DMD-A) ve 10 yaşın üzerinde 5 ambulatuar olmayan (DMD-B) grup olarak ikiye ayırarak değerlendirdiğimizde ise DMD-A grubunda FVC (p=0.01), FEVİ (p=0.01), MVV (p=0.04) ve PImax (p=0.02) değerinde anlamlı derecede artış saptanırken DMD-B grubunda kişisel gelişmeler olsada sadece FVC (p=0.04)değerinde anlamlı derecede artış görüldü. SMA grubunda olguların MVV (p=0.01) ve PEmax (p=0.04) değerinde anlamlı derecede artış saptandı. Çalışmanın sonunda olguların FVC ve FEVİ değerlerinde kişisel olsada anlamlı derecede artışın olmamasını 7 olgudan 5 'inde skolyoz olmasına bağladık. KM grubunda çalışmanın sonunda PImax (p=0.04) değerinde anlamlı derecede artış saptanmıştır. Diğer parametrelerde kişisel gelişmeler olsada anlamlı derecede artışın olmamasını olgu grubunun çok az sayıda olmasına bağladık. Sonuç olarak çalışmamızda nöromüsküler hastalıklarda solunum kaslarının çal ıştın İmasının pulmoner fonksiyonlar üzerine olumlu etkisi olduğu gözlendi. Hızlı ilerleyici solunum kas kuvvetsizliği olan olgularda erken dönemde, yavaş ilerleyici solunum kas kuvvetsizliği olan olgularda ise düzenli solunum kas çalışma programı ile solunum komplikasyonlarının azaltılabileceği, oluşabilecek komplikasyonların geciktirilebileceği ve hayat kalitesinin arttırılabileceği düşüncesindeyiz. 95
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY One of the main problem in the treatment of patients with neuromuscular diseases is the progressive impairment of inspiratory muscle function. The aim of this study was to assess the effects of inspiratory muscle training on pulmonary functions in neuromuscular diseases. The diagnosis of the patients had been made in child neurology division. Twenty four patients were participated in our study. Twelve patients had DMD (mean (8.08+1 years), 7 patient had SMA (mean 8.5± 1.4 years), and 5 patient KM (mean 10. 8± 3.7 years). Pulmonary function measurements were performed in Pulmonary Medicine of Istanbul Faculty of Medicine at the beginning and at the end of the study using Vmax 229 sensormedics. FVC, FEVi, MVV, PImax and PEmax parameters were determined. The inspiratory resistive breathing was performed in 10 sessions and three times a day for 6 mouths with intensive spirometry. The patients were instructed to breath with maximum inspiration and expiration and to held the level of the piston of intensive spirometry as maximum and as long as possible. Within the study period FVC (p=0.004), FEV, (p=0.02), MVV(p=0.01) mean values were significantly changed in DMD group. However PImax and PEmax mean values were not significantly different. DMD group was divided into two groups: 7 ambulatory patients (DMD-A) and 5 nonambulatory patients (DMD-B). At the end of the study FVC (p=0.01), FEV, (p=0.01), MVV (p=0.04) and PImax (p=0.02) mean values were significantly changed in DMD-A group however only FVC (p=0.04) mean value was 96significantly changed in DND-B group although personal improvements were observed. At the end of the study MVV (p=0.01) and PEmax (p= 0.04) mean values were significantly changed in SMA group however other values did not changed. In the group with SMA, FVC and FEV| values were statistically measured, this may be explained by the scoliosis affecting this children. PImax (p=0.04) mean value was significantly change in KM group. Although personal improvements were observed in the group with KM, values were not statistically measured except PImax, this may be explained by the insufficient issues of the KM group. We demonstrated that the effect of inspiratory muscle training in neuromuscular diseases can be improved and muscle training is useful in the early stage of rapidly progressive respiratory muscle diseases and useful for the patients with slowly progressive respiratory muscle diseases. In this way it will be possible to minimise or delay the probable respiratory problems. 97