Sanayi tesislerinde güneş enerji santrali kurulumu ve örnek bir çalışma
Solar power plant installation in industrial facilities and a case study
- Tez No: 863766
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye ve Dünya'da nüfus yoğunluğunun artması yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli ihtiyaçlar olan gıda, barınma, ulaşım, enerji gibi en önde gelen ihtiyaçlarında artmasına sebep olmaktadır. Özellikle son yıllarda gelişen teknolojinin hayatımızın birçok alanına etki etmesi sebebi ile üretim sırasında gerekli olan enerji ihtiyacının en yaygın kullanılabilir şekli olan elektrik enerjisine olan ihtiyacı da aynı orantıda artmaktadır. Yıllar içerisinde azalan fosil enerji kaynaklarının yerine alternatif enerji kaynaklarının araştırma, bulma ve bu kaynaklardan elektrik enerjisi üretebilme çalışmaları önem ve hız kazanmıştır. Özellikle Güneş enerjisinden yararlanılarak elektrik enerjisi elde etmek son yıllarda gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada ilk bölümlerde enerji ve elektrik ne demektir, yenilenebilir enerji ve yenilenemez enerji kaynakları nelerdir bunlar hakkında bilgi verilirken, üçüncü bölümde çalışmanın asıl araştırma konusu olan elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulumu yapılacak olan güneş enerji santralinin bileşenleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, bir işletmede çatıya kurulacak olan güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretebilecek bir güneş enerjisi santralinin kurulumunun planlanması, ayrıca santralin kurulumunda kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan ekipmanların (güneş panelleri, invertörler, kablolama, elektrik panoları gibi) kurulum aşaması, ne kadar güçte elektrik enerjisi üretileceğine dair hesaplamalar ve santral kurulumu için gerekli belgeler, başvuru ve onay süreçleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in population density in Türkiye and in the world causes an increase in the most basic needs such as food, shelter, transportation and energy that are necessary for the sustainability of life. Especially in recent years, the need for electrical energy that is the most widely available form the need for energy required during production is increasing in the same proportion due to the impact of developing technology on many aspects of our lives. Instead of fossil energy sources which have been decreasing over the years, researching of finding alternative energy sources and efforts to produce electrical energy from these sources have gained importance and speed. In particular, obtaining electrical energy by utilizing solar energy has been developing and becoming widespread in the recent years. in the first chapters information the study is given about what energy and electricity means what are renewable energy and non-renewable energy sources, whereas in the third chapter, information is given about the components of the solar power plant to be installed to meet the electricity demand which is the main research subject. In the last part in an enterprise, planing of the installation of a solar power plant that can generate electricity from solar energy which will be installed on the roof in addition, the installation phase of the equipment needed to be used in the installation of the power plant (such as solar panels, inverters, wiring, electrical panels), also calculations on how much production of power electrical energy and the documents required for the installation of the power plant and the application and approval processes are explained.