Yüksek gerçeklikli, web tabanlı ve hibrit simülasyon yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin erişkinlerde ileri yaşam desteği uygulamasına etkisi
The effect of high-fidelity, web-based, and hybrid simulation methods on nursing students' advanced life support practice in adults
- Tez No: 969406
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ULUPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
Özet
Giriş: İleri yaşam desteği, kardiyak arreste müdahalede uygulanan bir tıbbi girişimdir. Kardiyak arrestin erkenden tanılanmasının, arreste zamanında/etkili müdahalenin hasta sağ kalımı üzerindeki olumlu etkisi göz önünde bulundurulduğunda hemşirelerin ileri yaşam desteği konusunda eğitim alması son derece önemlidir. Amaç: Yüksek gerçeklikli simülasyon, web tabanlı simülasyon ve hibrit simülasyon (web tabanlı simülasyon+yüksek gerçeklikli simülasyon) yöntemleri ile gerçekleştirilen ileri yaşam desteği eğitimlerinin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve becerilerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışma; üç girişim gruplu ön test- son test kontrol grupsuz randomize deneysel tasarım türündedir. Örneklemi, girişim gruplarında yer alan toplam 74 son sınıf hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, İleri Yaşam Desteği Bilgi Testi, İleri Yaşam Desteği Beceri Kontrol Listesi, Simülasyon Tasarım Ölçeği, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği, Eğitim Değerlendirme Formu kullanılarak; eğitim öncesi- eğitim sonrası ve eğitimden 4 ay sonra toplandı. Verilerin analizinde; yüzde, ortalama, ki- 14 kare, Karma Desen Anova, bağımlı gruplar t testi, tek yönlü varyans analiz yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Öğrencilerin bilgi testi puanları grup içinde karşılaştırıldığında üç girişim grubunda; ön-son test puanı arasında, ön-izlem testi puanı arasında ve son-izlem testi puanı arasında anlamlı fark görüldü. Girişim grupları arasında ön-son test puanları arasında anlamlı fark bulunmazken hibrit simülasyon grubundaki öğrencilerin bilgi düzeyi, diğer gruplardan daha yüksekti. Öğrencilerin beceri düzeyleri grup içinde incelendiğinde; yüksek gerçeklikli ve web tabanlı simülasyon uygulamasında; ön-son test, ön-izlem testi ve son-izlem testi arasında anlamlı fark bulundu. Hibrit simülasyon grubunda son-izlem testi arasında anlamlı fark görülmedi. Girişim grupları arasında; yüksek gerçeklikli simülasyon ve hibrit simülasyondaki öğrencilerin son test beceri puanı, web tabanlı simülasyona göre daha yüksekti. İzlem testinde hibrit simülasyon grubundaki öğrencilerin beceri düzeyi diğer gruplardan, yüksek gerçeklikli simülasyon grubundaki öğrencilerin beceri düzeyi web tabanlı simülasyon grubundan daha yüksekti. Girişim gruplarının hepsinde, simülasyon tasarımı, öğrenci memnuniyeti ve özgüvene yönelik puanlarının yüksek olduğu belirlendi. Sonuç: Üç farklı simülasyon yöntemi ile gerçekleştirilen ileri yaşam desteği eğitimlerinin kısa dönemde öğrencilerin bilgi düzeylerinde benzer etkiler gösterdiği, ancak izlem çalışmasında hibrit simülasyonun hem bilgi hem de beceri düzeyinde daha kalıcı etkisi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Advanced life support (ALS) is a medical procedure performed in response to cardiac arrest. Considering the positive impact of early recognition of cardiac arrest and timely/effective intervention on patient survival, it is crucial for nurses to receive training in advanced life support. Aim: This study aimed to examine the effects of advanced life support training delivered through high-fidelity simulation, web-based simulation, and hybrid simulation (web-based simulation + high-fidelity simulation) methods on nursing students' knowledge and skills. Method: The study employed a randomized experimental design with three intervention groups and no control group, using a pretest–posttest approach. The sample consisted of 74 final-year nursing students distributed across the intervention groups. Data were collected using the Information Form, Advanced Life Support Knowledge Test, Advanced Life Support Skills Checklist, Simulation Design Scale, Student Satisfaction and Self-Confidence in 16 Learning Scale, and Education Evaluation Form, at three time points: pre-training, post- training, and 4 months after training. Data analysis involved descriptive statistics, chi-square, mixed-design ANOVA, paired-samples t-test, and one-way ANOVA. Results: Within-group comparisons showed significant differences in knowledge test scores across all three intervention groups between pretest and posttest, pretest and follow-up, and posttest and follow-up. No significant differences were found in pretest–posttest knowledge scores between groups; however, students in the hybrid simulation group achieved higher knowledge levels than those in the other groups. Regarding skill levels, significant improvements were observed within the high-fidelity and web-based simulation groups between pretest and posttest, pretest and follow-up, and posttest and follow-up. In the hybrid simulation group, no significant difference was observed between posttest and follow-up. Between-group comparisons revealed that posttest skill scores were higher in the high-fidelity and hybrid simulation groups compared to the web-based simulation group. In the follow-up test, students in the hybrid simulation group demonstrated higher skill levels than those in the other groups, while students in the high-fidelity group outperformed those in the web-based simulation group. All intervention groups reported high scores in simulation design, student satisfaction, and self-confidence in learning. Conclusion: Advanced life support training delivered through three different simulation methods had similar short-term effects on students' knowledge levels; however, follow-up results indicated that hybrid simulation had a more lasting impact on both knowledge and skill acquisition.