Bacillus sp. suşlarından üretilen asidik selülaz ve ksilanaz enzim kombinasyonu kullanılarak lignoselülozik materyalin enzimatik hidrolizi ve biyoetanol üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Enzymatic hydrolysis of lignocellulosic material using acidic cellulase and xylanase enzyme combination produced from Bacillus sp. strains and investigation of its usability in bioethanol production
- Tez No: 863859
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmada kendi izolatlarımız Bacillus sp. suşlarından selülaz ve ksilanaz enzimleri üretilmiş, karakterizasyonları yapılmış, suşlar moleküler olarak tanımlanmıştır. UV mutasyonu kullanılarak altı ve beş karbonlu şeker bileşiklerini fermente edebilen maya suşu geliştirilmiştir. Selülozik material önce fiziksel parçalama işlemleri sonra zayıf asit ve ısısal ön hidroliz işlemleri uygulanmış devamında farklı enzim kombinasyonları ile enzimatik hidrolize uğratılarak mutant ve rekombinat maya suşları ile etanol üretimi yapılmıştır. Selülaz üreticisi suş Bacillus cereus olarak tanımlanmıştır. Enzim optimum 60°C ve pH 6.0'da aktivite göstermektedir. Ksilanaz üreticisi suş Bacillus subtilis olarak tanımlanmıştır. Enzim optimum 50°C ve pH 6.0'da aktivite göstermektedir. Geliştirilen mutant Saccharomyces cereviciae suşu %23 alkol, %45 glikoz ve 35°C'de üreme yeteneği kazanmış, rekombinant ATCC 20618 suşu ile karşılaştırıldığında altı ve beş karbonlu şekerleri %86 alkole dönüştürmüştür. ATCC 20618 suşu ile %5 substrat kullanılarak elde edilen hidrolizattan 96 saatlik fermentasyon sonunda 0.35 ml/g, mutant suşumuzdan 0.30 ml/g etanol elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, cellulase and xylanase were produced from our own isolates, Bacillus sp strains, characterizations were performed, and the strains were molecularly identified. Using UV mutation, a yeast strain capable of fermenting six- and five-carbon sugar compounds has been developed. First, physical disintegration processes were applied to the cellulosic material, then weak acid and thermal pre-hydrolysis processes were applied, followed by enzymatic hydrolysis with different enzyme combinations, and ethanol was produced with mutant and recombinant yeast strains. The cellulase is optimally active at 60°C and pH 6.0 and producing strain was identified as Bacillus cereus. The xylanase is optimally active at 50°C and pH 6.0 and producing strain was identified as Bacillus subtilis. The developed mutant Saccharomyces cereviciae strain gained the ability to grow at 23% alcohol, 45% glucose and 35°C, and converted six- and five-carbon sugars into 86% alcohol compared to the recombinant ATCC 20618 strain. At the end of 96 hours of fermentation, 0.35 ml/g ethanol was obtained from the hydrolyzate obtained by using 5% substrate with ATCC 20618 strain, and 0.30 ml/g ethanol was obtained from our mutant strain.