Mora'da Venedik ve Osmanlı yönetimi (1684-1730)
Venice and Ottoman administration in the Mora (1684-1730)
  1. Tez No: 863861
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Mora Yarımadası, Osmanlı Devleti ile Venedik Cumhuriyeti'nin Akdeniz'deki nüfuz mücadelesinde önemli bir çatışma alanı olmuştur. 1670'lere gelindiğinde Kıbrıs'tan sonra Girit'ten de vazgeçmek zorunda kalan Venedik için Mora çok daha ehemmiyetli bir konuma yükselmiştir. Eline geçen ilk fırsatı değerlendirmek isteyen Venedik güçleri Francesco Morosini komutasında 1684 yılında harekete geçmiş ve aşamalı olarak Mora'yı hakimiyet altına almayı başarmıştır. Yaklaşık otuz yıl Venediklilerin elinde kalan yarımada, Serdârıekrem Şehid Ali Paşa'nın 1715 Mora Seferi ile bir defada ve kısa sürede Osmanlılar tarafından yeniden fethedilmiştir. Çeyrek asırdan biraz daha fazla bir sürede Mora, iki farklı devletin birbirinden çok ayrı olan idari, iktisadi, sosyal ve kültürel politikalarına muhatap olmuştur. Bu çalışma, 1684'ten itibaren Venedik Cumhuriyeti'nin ve 1715'ten itibaren de Osmanlı Devleti'nin Mora'da hayata geçirdikleri ve kendi dönemlerinde farklı tesirler yaratan politika ve sistemlerini incelemektedir. Osmanlı arşiv belgeleri başta olmak üzere ilgili tarafların tarihi kaynakları kullanılarak hazırlanan bu çalışma, her iki devletin tesis ettikleri idarî yapılanmaların ortaya konulmasını, Mora'nın nüfus yapısında meydana gelen değişimlerin anlaşılmasını, Mora'nın sosyal ve ekonomik durumunun ortaya çıkarılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Peloponnese Peninsula became an important conflict area in the struggle for influence between the Ottoman Empire and the Republic of Venice in the Mediterranean. Around the 1670s, the Peloponnese rose to a much more important position in this struggle for Venice, which had to give up Crete after Cyprus. Venetian forces under the leadership of Francesco Morosini took action in 1684 and gradually succeeded in bringing the Peloponnese under Venetian rule. The peninsula, which remained in the hands of the Venetians for about thirty years, was reconquered by the Ottoman forces in a short time with the Peloponnese Expedition of 1715. For a little more than a quarter of a century, the Peloponnese had been subject to the administrative, economic, social and cultural policies of two different political entities. The research at hand examines the policies and systems implemented in the Peloponnese by the Republic of Venice as of 1690 and the Ottoman Empire as of 1715, which created different effects in their periods. This study, prepared in the light of historical sources, especially Ottoman archive documents, aims to reveal the administrative structures established by both states, to understand the nature of demographic changes in the peninsula, and to reveal the social and economic situation of Morea.