Ankara'daki özel tiyatrolar ve bir model olarak 'Tatbikat Sahnesi'
Private theaters in ankara and 'Tatbikat Sahnesi' as a model
- Tez No: 863882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşun ilkeleri siyasal ve sosyal alanda birçok değişikliğe yol açmıştır. Yönetim biçiminden, medeni kanun değişikliklerine; harf inkılabından, yeni bir başkent belirleme sürecine kadar çeşitlenen reformlar kültür ve sanat politikaları üzerinde de şekillenmiştir. Ankara'nın başkent olarak kabulünün ardından oluşturulan kültür ve sanat politikaları, Ankara'da kurumsallaşmış ve tüm yurda Ankara'dan yayılmıştır. Bu kurumsallaşmalar ayrıca bir tiyatro politikası olarak da şekillenmiş, Ankara'da devlet eliyle kurulan tiyatro kurumlarının Ankara'da tiyatro çeşitliliği yaratarak, yalnızca devlet destekli resmi tiyatroların değil, özel tiyatroların da oluşumuna dolaylı ve doğrudan etkileri olmuştur. Cumhuriyet'in ilk yüzyılı ele alındığında, birçok tiyatro topluluğu Ankara'da kurulmuş ve dağılmışken, 2014 yılında kurulup onuncu yılını tamamlayan, yerleşik sahnelerden Tatbikat Sahnesi'nin bir model olarak ele alınması, Türkiye Cumhuriyet'inin süregelen tiyatro politikalarının 2024 yılındaki izdüşümünü incelemek açısından önemlidir. Cumhuriyet'in ilanı ile başkent Ankara'da yapılaşan tiyatro fikrinin, Devlet Konservatuvarı ve Devlet Tiyatrolarından yetişmiş sanatçıların özel tiyatro girişimlerine yönelmelerine yol açtığı gözlemlenmektedir. Saptanabilen tiyatro çeşitliliğine bakıldığında, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinin Ankara olarak belirlenmesinin ardından yeni kurulan kentte devletin oluşturduğu tiyatro disiplini ve kültürünün; özel girişimleri nasıl etkilediğinin devlet tiyatroları ile özel tiyatro arasındaki ilişkiyi birçok farklı modelle sürdüren ve ortaya çıkan tiyatro hareketliliğinin bir örneği olan Tatbikat Sahnesi'nin değerleri ve yapısal modeli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The founding principles of the Republic of Turkey led to many changes in the political and social spheres. Reforms ranging from the form of government to changes in the civil code, from the alphabet reform to the process of determining a new capital city have also shaped cultural and artistic policies. The cultural and artistic policies established after Ankara's acceptance as the capital were institutionalized in Ankara and spread throughout the country from Ankara. These institutionalizations were also shaped as a theatrical policy, and the theatrical institutions established by the state in Ankara created theatrical diversity in Ankara and had direct and indirect effects on the formation of not only state-sponsored official theaters but also private theaters. Considering the first century of the Republic, while many theater companies were established and dispersed in Ankara, the Tatbikat Stage, which completed its tenth anniversary in 2024 and is one of the established stages, is important as a model to examine the projection of the theater policies of the founding structure of the Republic of Turkey in 2024. With the proclamation of the Republic of Turkey, the idea of theater was established in the capital city of Ankara, and it was determined that artists trained at the State Conservatory and State Theaters turned to private theater initiatives. Considering the variety of theaters that can be identified, it is important to evaluate the values on which Tatbikat Sahnesi is built as Tatbikat Sahnesi, which continues the relationship between State Theaters and private theater with many different models The evaluation of the values on which the Tatbikat Stage was built, how the theater discipline and culture created by the state in the newly established city after the capital of the Republic of Turkey, which was established in 1923, was determined as Ankara, was evaluated through the Tatbikat Stage, and the emerging theater mobility was evaluated through the Tatbikat Stage model as an example.