Elektrokimyasal nanofilm üzerinde kuartz kristal mikrobalans yöntemiyle aptasensör esaslı zearalenon tayini
Aptasensor based zearalenone determination on electrochemical nanofilm by quartz crystal microbalance
  1. Tez No: 863918
  2. Yazar: ISMAEL AHMED GHENI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada ZEN tayini için bir sensör geliştirilmiştir. Sensörün oluşturulma aşamasında kullanılan malzemeler ve yüxzeyler çeşitli tekniklerle (mor ötesi–görünür bölge spektroskopisi, SEM, CV, XPS) karakterize edilmiştir. Altın kristal yüzeyinde diazonyum indirgenmesi yöntemiyle ile Au/4-MP filmi oluşturulmuş üzerine AuNP'lar modifiye edilmiştir. Kristal yüzeyindeki AuNP'lara antiZEN aptameri bağlanarak optimize edilmiştir. Hazırlanan Au/4-MP-AuNP-antiZEN sensörü üzerinde QCM tekniğiyle 1-250 ng/mL çalışma aralığında ZEN tayin yöntemi geliştirilmiştir. Elde edilen doğrunun denlemi y=0,2579logx+0,2953 olarak bulunmuştur. Yöntemin tayin sınırı (LOD) 0,1 ng/mL olarak belirlenmiştir. Ayrıca sensörün kesinlik ve doğruluk değerleri araştırılmış, OTA, OTB ve AFB1 gibi türlerle ZEN'e girişim etkisi belirlenmiştir. Geliştirilen aptamer esaslı QCM sensörü, buğday ve mısır gibi gerçek numunelerde ZEN tayini için başarıyla uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, a sensor was developed for ZEN determination. The materials and surfaces used in the creation of the sensor were characterized with various techniques (ultraviolet–visible spectroscopy, SEM, CV, XPS). Au/4-MP film was formed on the gold crystal surface by diazonium reduction method and AuNPs were modified on it. It was optimized by binding antiZEN aptamer to AuNPs on the crystal surface. A ZEN determination method was developed on the prepared Au/4-MP-AuNP-antiZEN sensor with the QCM technique in the working range of 1-250 ng/mL. The equation of the obtained line was found to be y=0.2579logx+0.2953. The limit of detection (LOD) of the method was determined as 0.1 ng/mL. In addition, the precision and accuracy values of the sensor were investigated, and the interference effect on ZEN with types such as OTA, OTB and AFB1 was determined. The developed aptamer-based QCM sensor was successfully applied for ZEN determination in real samples such as wheat and corn.