Doğal karbonsu elektrot hazırlanması ve ağır metal analizi uygulamaları
Preparation of carbonaceous electrode and its heavy metal applications
- Tez No: 863919
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada yeni bir karbon elektrot hazırlanmıştır. Hasır otu bitkisi (Typha Tassel, TT) alınarak inert azot (N2) atmosferli yüksek sıcaklık fırınında 10 °C/dk hızında 1000 °C'ye kadar ısıtılmış ve bu sıcaklıkta bir saat bekletilen ham madde, aynı hızda soğutularak karbonize ürüne dönüştürülmüştür. Karbonize ürün speks tipi öğütücüde öğütüldükten sonra kimyasal oksidasyona maruz bırakılarak karboksilat sonlandırılmış gruplar içeren malzemeye dönüştürülmüş ve üzerine altın nanoparçacık doplanmıştır. Hazırlanan elektrot malzemesinin mikroskopik, spektroskopik ve elektrokimyasal tekniklerde karakterizasyonu tamamlanmıştır. Altın nanoparçacık doplanmış karbonsu malzeme, camsı karbon elektrot yüzeyine modifiye edildikten sonra optimizasyonu yapılarak, eş zamanlı Pb2+ ve Cd2+ tayinleri için yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemin doğruluk ve kesinlik değerleri gün içi ve günler arası olarak belirlenmiş, çeşitli iyonlara karşı girişim etkileri incelenmiş ve çeşitli pirinç numunelerinde Pb2+ ve Cd2+ analizi yapılarak geliştirilen yöntemin performansı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an novel sensitive carbonaceous electrode was pepared. Thypha Tasses (TT) was carbonized in a high temperature tube furnace under nitrogen atmosphere at 1000 °C for 1 hour with 10 °C/dk temperature rate. The carbonized materials was ground with a spex type ball mill at 400 rpm for 8h. After the carbonized product was ground, it was exposed to chemical oxidation and transformed into a material containing carboxylate terminated groups, and gold nanoparticles were doped on it. Characterization of the prepared electrode material using microscopic, spectroscopic, and electrochemical techniques has been completed. A method was developed for simultaneous determination of Pb2+ and Cd2+ by optimizing the gold nanoparticle-doped carbonaceous material after modifying it on the glassy carbon electrode surface. Accuracy and precision values of the developed method were determined as intraday and interday, interference effects against various ions were examined, and the performance of the developed method was tested by analyzing Pb2+ and Cd2+ in different rice samples.