Küresel bir güç olarak Avrupa: Avrupa Birleşik Devletleri modeli
Europe as a global power: model of the United States of Europe
  1. Tez No: 863936
  2. Yazar: YASEMİN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla birlikte Soğuk Savaş sona ermiş, iki kutuplu dünya, yerini ABD odaklı tek kutuplu bir dünyaya bırakmıştır. Yugoslavya'nın dağılma sürecinde özellikle Doğu Avrupa'da krizler meydana gelmiştir. Bu krizler aynı zamanda Avrupa Birliği'nin ABD ve NATO'ya olan bağımlılığını ortaya çıkarmıştır. 1990'lı yıllar ve 2000'li yılların başları Orta Doğu coğrafyasında da sıcak gelişmelerin yaşandığı yıllardır. Körfez Savaşı, Irak'ın işgali, Afganistan'ın işgali gibi gelişmeler karşısında Avrupa Birliği ülkeleri ortak bir dış politika izleyememiştir. Avrupa Birliği devletleri arasında siyasal bir birliktelik sağlanamamıştır. Bu durum Avrupa devletlerinin önleyici, belirleyici, etkin bir güç olmasının önüne geçmiştir. 2000'li yıllarla birlikte Rusya ve Çin'in sergilediği küresel politikalar, dünyayı yeniden çok kutuplu hale getirmiştir. Özellikle ABD ve Rusya arasında gerçekleşen mücadele, Orta Doğu ve Doğu Avrupa'da oldukça sert sonuçlar doğurmuştur. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, savaşı Avrupa kıtasına taşımıştır. Orta Doğu'da yaşanan Arap Baharı gibi gelişmeler Avrupa'yı da etkileyen sonuçlar doğurmuştur. Bölgedeki istikrarsızlığın yarattığı göçler, Avrupa devletleri için de büyük sorun teşkil etmektedir. İsrail ve Filistin arasında yaşanan sorunlar bölgeyi çok yönlü gelişmelere açık bırakmıştır ve bölgedeki savaş şiddetlenmeye devam etmektedir. Bu çalışma tüm bu gelişmeler ışığında 'Avrupa, küresel bir güç olmak için Avrupa Birleşik Devletleri'ni kurmalıdır' hipotezi üzerine gerçekleştirilmiştir. Önce, Avrupalılık kimliğinin tarihsel gelişimi incelenmiş sonrasında ise Avrupa entegrasyonu ve onun günümüze kadar gelen ve devam eden sorunları irdelenmiştir. Böylece neden Avrupa Birleşik Devletleri kurulmalı sorusunun cevabı aranmıştır. Federalizm üzerine değerlendirmeler gerçekleştirilmiş ve Altiero Spinelli'nin federalizm yaklaşımı üzerinde durulmuştur. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Avrupa Birleşik Devletleri kavramı üzerine yapılmış çalışmalar sayıca sınırlı olduğundan çalışmanın literatüre naçiz bir katkı sunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the collapse of the Soviet Union, the Cold War ended and the bipolar world gave way to a unipolar world focused on the USA. During the dissolution of Yugoslavia, crises occurred especially in Eastern Europe. These crises also revealed the European Union's dependence on the USA and NATO. In the 1990s and early 2000s, hot developments took place in the Middle East. EU countries could not follow a common foreign policy in the face of developments such as the Gulf War, the invasion of Iraq and the occupation of Afghanistan. Since the 2000s, the global policies of Russia and China have made the world multipolar again. Especially the struggle between the USA and Russia had very harsh consequences in the Middle East and Eastern Europe. Russia's invasion of Ukraine brought the war to the European continent. Developments such as the Arab Spring in the Middle East have had consequences that also affected Europe. Migrations caused by instability in the Middle East pose a major problem for European states. The problems between Israel and Palestine have left the region open to multifaceted developments. This study was carried out on the hypothesis that 'Europe should establish the United States of Europe in order to become a global power'. First, the historical development of European identity was examined, and then European integration and its ongoing problems that survived until today were examined. The answer to the question of why the United States of Europe should be established was sought.