Harezmi Eğitim Modeli'nin hayat boyu öğrenme anahtar yetkinliklerinden; Matematik, fen ve dijital okuryazarlık yetkinliklerine etkisi: Karma bir çalışma
The effect of Harezmi Education Model on the lifelong learning key competencies; Mathematics, science and digital literacy competencies: A mixed study
- Tez No: 863964
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çağımızda küreselleşme ile birlikte artan rekabet, ülkeleri daha güçlü olmak için bilgi ve teknolojide daha iyi olmaya yöneltmiştir. Eğitimin toplumu şekillendiren bir süreç olduğu düşünüldüğünde, bireylerin çok küçük yaşlardan itibaren yeni yüzyılın gereklerine uygun eğitim modelleriyle karşılaşmaları ve hayat boyu öğrenme bilinciyle yaşamlarını sürdürmeleri rekabet ortamında avantaj sağlayabilmeleri için önemlidir. Hayat boyu öğrenme, özellikle son dönemde fazlaca popülerdir. Farklı politik görüşlere sahip ülkeler, hayat boyu öğrenmenin iyileştirilmesini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için çok sayıda çalışma yapmaktadır. Bu sebeple birçok değişkenin hayat boyu öğrenmeye etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada da ülkemizde uygulamaya konulan Harezmi Eğitim Modeli'nin hayat boyu öğrenme için gerekli olan anahtar yetkinliklerden üç tanesine etkisi incelenecektir. Hayat boyu öğrenme, Avrupa Komisyonu tarafından tanımlanan sekiz temel yeterlilik alanına sahiptir. Bunlardan sayısal becerileri içeren dijital, matematiksel ve bilimsel yeterlilikler bu çalışmanın konusunu oluşturacaktır. Harezmi Eğitim Modeli, ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş, sosyal bilimlerin katkısını alan, disiplinler arası yöntemle hayatın içinden sorunları çözmeyi amaçlayan öğrenci merkezli bir eğitim modeli olarak tasarlanmıştır. Ülkemizde 2016 yılında pilot çalışması yapıldıktan sonra gönüllülük esası ile okullarda yürütülmeye başlanmıştır. Süreçte bilgi işlemsel ve algoritmik düşünme becerisi kazandırılarak öğrencilerin hızla değişen teknoloji ve güncellenen bilgilere kolay adapte olmalarını sağlamayı hedefler. Araştırma karma yöntem ile yürütülmüştür. Araştırma modeli ise sıralı açıklayıcı karma desen olarak belirlenmiştir. Araştırmanın nicel kısmı için deney ve kontrol grubu öğrencilerine dijital, matematik ve evrensel fen okuryazarlık ölçekleri ön test olarak uygulanmıştır. Ardından deney grubu ile 8 haftalık Harezmi eğitimi için hazırlanan planlarla Harezmi dersleri yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise konular öğretim programında yer alan yapılandırmacı yaklaşımla sunulmaya devam etmiştir. Son olarak da her iki gruba son testler uygulanıp elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu için deney grubundaki öğrencilere yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak Harezmi Eğitim Modeli hakkındaki görüşleri alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir devlet ortaokulunda 6. Sınıfta okuyan iki şubedeki öğrenciler oluşmaktadır. Deney grubunda Harezmi Eğitim Modeli ile ders işlenmiştir. Kontrol grubunda ise dersler yapılandırmacılık temelinde sunulmuştur. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında; Matematik Okuryazarlık Algısı Ölçeği, Evrensel Fen Okuryazarlık Testi ve Dijital Okuryazarlık Ölçeği, nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel ve nitel veriler birlikte yorumlandığında Harezmi Eğitim Modeli'nin fen, matematik ve dijital okuryazarlık yeterliliklerine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmada öneri olarak öğretmenlerin Harezmi Eğitim Modeli uygularken kendi ekipleri içinde disiplinler arası bir yaklaşımla döngüler planlayarak eylem araştırması yürütebileceği ve elde ettiği verileri Harezmi Eğitim Modeli'nin alanyazınına katkı sağlayabileceği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing competition with globalization in our age has led countries to be better in information and technology in order to be stronger. Considering that education is a process that shapes the society, it is important for individuals to encounter educational models which are suitable for the requirements of the new century from a very young age and to continue their lives with the awareness of lifelong learning in order to gain an advantage in the competitive environment. Lifelong learning is very popular, especially recently. Countries with different political views are engaged in lifelong learning to ensure the improvement and sustainability of it. For this reason, the effect of many variables on lifelong learning has been examined. In this study, the effect of the Harezmi Education Model, which has been put into practice in our country, Turkey on three of the key skills required for lifelong learning will be examined. Lifelong learning has eight core competence areas defined by the European Commission. Three of them; digital, mathematical and scientific competences including digital skills are the subject of this study. The Harezmi Education Model has been designed as a student-centered education model that has been produced to meet the needs of our country, receives the contribution of social sciences, and aims to solve problems in life with an interdisciplinary method. After the pilot study was conducted in our country in 2016, it started to be carried out in schools on a voluntary basis. It aims to enable students to easily adapt to rapidly changing technology and updated information by providing computational and algorithmic thinking skills in the process. The research has been conducted through a mixed method. The research model was determined as a sequential explanatory mixed design. For the quantitative part of the study, digital, mathematics and universal science literacy scales will be applied to the experimental and control group students as a pre-test. Then, the Harezmi lessons carried out with the plans prepared for the 8-week Harezmi training with the experimental group. In the control group, the subjects have been presented with the constructivist approach in the curriculum. Finally, post-tests have been applied to both groups and the obtained data has been compared. For the qualitative aspect of the research, the students in the experimental group have been given their opinions about the Harezmi Education Model by applying a semi-structured interview form. The sample of the research has been the students in the two different 6th grade class of a public secondary school affiliated to the Istanbul Provincial Directorate of National Education. In the experimental group, the lesson has been taught with the Harezmi Education Model. In the control group, the lessons have been taught on the basis of constructivism. To gather quantitative data in the research; Mathematics Literacy Perception Scale, Universal Science Literacy Test and Digital Literacy scale; to gather qualitative data semi-structured interview form has been used. It was determined that Harezmi Education model was contributed math, science and digital literacy competences positively when quantitative and qualitative data was interpreted together. It is suggested that Harezmi Education model should be carried out in the frame of action research.