Avanzâde Mehmet Süleyman Efendi, Gözlerdeki Esrâr ve Göz Hıfzı's-sıhhası (Metin-sözlük-tıpkıbasım)
Avanzâde Mehmet Süleyman Efendi, the Mystery in the Eyes and Eye Hygiene (Text-dictionary-facsimile)
  1. Tez No: 864017
  2. Yazar: MERVE ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL HASENE KÜLTÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Avanzâde Mehmet Süleyman, 19.yy. sonlarında 20.yy. başlarında (1871-1922) Osmanlı döneminde yaşamış bir şahsiyettir. Yazarın eczacılık üzerine ihtisas yaptığı bilinmektedir. Eczacılık alanındaki bilgisini eserleriyle bizlere aktarmıştır. Kayıtlı olan eserlerin içeriği incelendiğinde bu eserler ecza, tıp, kadın sağlığı, göz sağlığı, aşk, ülke, meslek, siyaset, tarih, popüler kültür, büyü, sihir, ihanet başlıkları altında toplanabilmektedir. Eserlerindeki konu çeşitliliği onu çok fonksiyonlu bir şahsiyet olarak algılamamıza sebebiyet vermektedir. Eserlerinde kullandığı dil genel olarak sadedir. Hazırlanan bu tez çalışmasında, Avanzâde Mehmet Süleyman'ın sağlık alanında yazdığı“Gözlerdeki Esrâr ve Göz Hıfzı's-sıhhası”isimli eseri incelenecektir. Bu incelemeyi, metni okuma, sözlük ve tıpkıbasım oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Avanzâde Mehmet Süleyman in the late 19th and 20th centuries. He is a person who lived in the Ottoman period at the begining ( 1871-1922). It is know that the author specialized in pharmacy. Information in the field of pharmacy has been conveyed through its archives. The content of the registered product can be collected under these copies of pharmacy, medicine, women's health, eye health, love, country, profession, politics, history, popular culture, growth, magic, betrayal. The diversity of subjects in his Works gives us the reason why we perceive him as a multifunctional personality. The language used in his Works is generally simple. In this thesis, Avanzâde Mehmet Süleyman's work titled“The Mystery in the Eyes and Eye Hygiene”, written in the field of health, will be examined. This analysis, reading the text, consists of a dictionary and an facsimile.