İlk Osmanlı kadın yıllığı Nevsal-i Nisvan
The first Ottoman women's annual Nevsal-i Nisvan
  1. Tez No: 995763
  2. Yazar: EBRU ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Matbaacılık, History, Typography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 3 Nisan 313/ 1897-1898 tarihinde bir ay yayınlanan Nevsal-i Nisvan incelenmiştir. Nevsal-i Nisvan ilk olarak yayınlanan kadın salnamesidir. Editör ikinci ve üçüncü baskılarının olabileceğinden bahsetse de devamı gelmemiştir. Özel salnameler arasında yer alan Nevsal içerik olarak sağlık, eğitim konularını ele almıştır. Yıllık bilgilendirme amacı taşımasının yanında fotoğraf, şiir, takvim yer alırken okuyucusuna geniş bir yelpaze sunmayı hedefler. 80 sayfadan oluşan yıllık, XIX. Yüzyıl Osmanlı toplumunda kadının eğitimi ve sağlığı hakkında önemli bilgiler içermektedir. Gazete sahibi Mehmet Tahir Bey, editörü Avanzade Mehmet Süleyman gibi dönemin entelektüel kişileri tarafından çıkarılmıştır. Ayrıca yazar kadrosunda dönemin öncü kadınlarının yazılarına da yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nun toplumsal hayatının içerisinde bir birey olarak yer alamamış kadının değişen toplum dinamikleriyle birlikte kendisine yer bulmaya çalışan kadına bakış açısını değerlendirmektir. Bunun yanında dönemin öncü kadınlarının kendi hemcinslerine olan değerlendirmesini de yapabilmekteyiz. Bu yönüyle XIX. Yüzyıl Kadının eğitim konusunun sadece tek bir açıdan değerlendirildiğini de bize sunması açısından çalışma önem kazanmaktadır. Yıllık içerisinde yer alan sağlık, eğitim verileri incelenip değerlendirilmelerine yer verilmiştir. Okuyucuların daha iyi anlayabilmeleri amacıyla tam transkripsiyonları ve günümüz Türkçesi ile birlikte yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Nevsal-i Nisvan, published for one month on April 3, 313/ 1897-1898 Nevsal-i Nisvan is recognized as the first women's yearbook, Altought the editör mentions the possibility of second and third editions, no subquent issues were published. As a special yearbook, it addresses topics such as health and education. In addition to its informational purpose, the publication features various sections, including photographs, poetry, and a calendar, aimed at offering a broad perspective to its readers. Comprising 80 pages, the yearbook provides significant insight into the education and health of women in 19th centruy Ottoman society. It was published by intellectual figures of the time, including newspaper own Mehmet Tahir Bey and editör Avanzade Mehmet Süleyman. The writings of prominent women of the period are also included in the authorial roster. The objective of this study is to evaluate how women, who are marginalized in their social context within the Ottoman Empire, sought to find their place amid changing societal dynamics. Additionally, the analysis allows for an assessment of how pioneering women viewed their contemporaries. In this way, the work highlights the multifaceted natüre of women's education issues in the 19th centruy. The health and educations data presented within the yearbook are analyzed discussed, supplemented by complete transcriptions and translations into contemporary Turkish to enhance reader comprehension.