Sağlık kurumlarında hasta hakları birimi faaliyetlerinin hasta memnuniyeti üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of patient rights unit activities on patient satisfaction in health institutions
- Tez No: 864040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sağlık hizmetlerin kalitesi, günümüzde sadece tedavi yöntemlerin etkinliği ile değil, aynı zamanda hastaların haklarının korunması ve memnuniyeti ile ölçülmektedir. Dünyada insan haklarına gösterilen özen arttıkça sağlık hakkı ve hasta hakları gibi konularda gelişim göstermektedir. Bu bağlamda, hasta hakları sağlık hizmetlerinin temel bir unsuru olarak ön plana çıkmaktadır. Hasta hakları, bireylerin sağlık hizmetlerinin erişiminde ve bu hizmetlerden faydalanmalarında temel insan hakları uygun bir şekilde davranılmasını ifade eder. Hasta hakları konusundaki bilinç, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı sağlık kuruluşlarında bulunan hasta hakları birimlerinin faaliyetlerinin hasta memnuniyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu çalışmanın özellikle Türkiye'deki sağlık kuruluşları bağlamında, hasta hakları birimlerinin faaliyetleri, etkinlikleri ve bu birimlerin hasta memnuniyetine olan katkıları üzerinde durulacaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, İstanbul'da bulunan bir özel hastanesinde yatan ve ayaktan tedavi gören 133 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Verileri sosyodemogratif veri formu, hasta memnuniyeti ölçeği ve hasta hakları ölçeği ile toplanmıştır. Bu araştırmada verilerin analizleri sonucunda hasta hakları uygulamalarının (3,2 ± 0,5) orta düzeyde olduğu ve hasta memnuniyetinin (4,3 ± 0,6) yüksek olduğu görülmüştür. Hasta hakları uygulamaları ile hasta memnuniyeti arasında pozitif yönlü, orta düzeyde, bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç hasta hakları uygulamaları arttıkça hasta memnuniyetinin de arttığı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the quality of health services is measured not only by the effectiveness of treatment methods, but also by the protection of patients' rights and satisfaction. As the attention to human rights increases in the world, issues such as the right to health and patient rights are developing. In this context, patient rights come to the forefront as a fundamental element of health services. Patient rights mean that individuals are treated in accordance with basic human rights in accessing and benefiting from health services. Awareness of patient rights is associated with patient and patient relatives' satisfaction. The aim of this study is to examine the impact of the activities of patient rights units in healthcare organizations on patient satisfaction. This study will focus on the activities of patient rights units, their effectiveness and their contribution to patient satisfaction, especially in the context of healthcare organizations in Turkey. For this purpose, the study was conducted with 133 inpatients and outpatients in a private hospital in Istanbul. Questionnaire technique was used as a data collection tool. The data were collected with sociodemographic data form, patient satisfaction scale and patient rights scale. As a result of the analysis of the data in this study, it was seen that patient rights practices were at a moderate level (3.2 ± 0.5) and patient satisfaction was high (4.3 ± 0.6). The relationship between patient rights practices and patient satisfaction. It was determined that there is a positive, moderate, positive relationship between patient rights practices and patient satisfaction. This result shows that as patient rights practices increase, patient satisfaction also increases.