Çevrimiçi flört uygulamalarını kullanan kişilerin depresyon ve anksiyete düzeylerinin, benlik saygılarının ve sosyal görünüş kaygılarının uygulamaları kullanmayan kişilerle karşılaştırılması
Comparison of depression and anxiety levels, self-esteem, and social appearance anxiety of people using online dating applications with people who do not use the applications
- Tez No: 864047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı, çevrimiçi flört uygulamalarının kullanımıyla ilgili cinsel şiddetin etkilerini ve bu etkilerin katılımcıların depresyon, anksiyete, benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygısı düzeylerine nasıl yansıdığını araştırmaktadır. Araştırma için çevrimiçi flört uygulamalarını (ÇİFU) kullanmış olan kişilere (n=91), web siteleri ve sosyal ağlar aracılığıyla kartopu tekniği ile ulaşılmıştır. Kontrol grubu olarak ise ÇİFU kullanım geçmişi olmayan kişiler (n=70) yine internet aracılığıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Çevrimiçi flört uygulamalarını kullanan katılımcılar, kullanmayanlara göre depresyon, anksiyete ve sosyal görünüş kaygısı açısından daha yüksek puanlar almıştır. ÇİFU kullanmayan katılımcıların daha yüksek bir benlik saygısına sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, ÇİFU kullanan ve cinsel şiddete maruz kalan katılımcılar ile ÇİFU hiç kullanmayan katılımcılar arasında da benzer şekilde depresyon, anksiyete, benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygısı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmamız ÇİFU kullanımı ile cinsel şiddete maruz kalma riski arasında ilişki olduğunu göstermektedir. ÇİFU kullanımının depresyon, anksiyete, benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygısı üzerinde de olumsuz etkileri olabileceği düşünülmektedir. ÇİFU kullanımı, dijital güvenlik ve şiddet konusunda farkındalığın arttırılması önemlidir. Kişilerin flört uygulamalarında yaşadığı olumsuz etkileşim türlerinin, risklerin ve koruyucu faktörlerin araştırılması, uygulamaların ruh sağlığına olumsuz etkilerinin azaltılmasını ve ruh sağlığı çalışanlarının müdahale stratejileri geliştirebilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effects of sexual violence related to the use of online dating applications and how these effects are reflected in participants' levels of depression, anxiety, self-esteem and social appearance anxiety. For the research, people (n=91) who used online dating applications (ODA) were reached through websites and social networks using the snowball technique. As a control group, people with no history of ODA use (n=70) were included in the study via the internet. Participants who used ODA scored higher on depression, anxiety, and social appearance anxiety than those who did not. Participants who did not use ODA were found to have higher self-esteem. Additionally, statistically significant differences were found in the levels of depression, anxiety, self-esteem and social appearance anxiety between participants who used online dating applications and were exposed to sexual violence and participants who never used ODA. Our research shows that there is a relationship between the use of ODA and the risk of exposure to sexual violence. It is thought that the use of ODA may also have negative effects on depression, anxiety, self-esteem and social appearance anxiety. It is important to raise awareness about the use of ODA, digital safety and violence. Investigating the types of negative interactions, risks and protective factors that people experience on dating apps will help reduce the negative effects of apps on mental health and help mental health professionals develop intervention strategies.