Üniversitelerde iç paydaş öğrencilerinin toplumsal katkı uygulamaları
Social contribution practices of internal stakeholder students in universities
  1. Tez No: 864051
  2. Yazar: IŞIL BÜYÜKGEBİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Toplumsal katkı üniversitelerin başlıca görevlerinden biridir ancak kavramı ve kapsamı derin ve geniş olmakla birlikte netleşmiş değildir. Toplumsal katkı uygulamaları topluma doğrudan veya dolaylı olarak sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda değer katan ve üniversitenin tüm paydaşlarının etkileşimi ve işbirliği ile gerçekleştirilen uygulamalar olmalıdır. Üniversitelerin paydaşları arasında en kalabalık grubu öğrenciler oluştururlar bu nedenle öğrencilerin toplumsal katkı kavram, yaklaşım ve uygulamaları hakkında algı ve düşüncelerinin, durum analizi yaklaşımı ile ortaya konması, bu vesile ile toplumsal katkı farkındalıklarının arttırılması amaçlanmıştır. Öğrenciler, aynı zamanda yükseköğretim pazarlamasının hedef kitlesidir. Yükseköğretim kurumları, öğrenciler tarafından tercih edilebilmek için ciddi bir rekabet içindedirler. Yükseköğretim kurumlarının pazarlanmasında rekabet üstünlüğü yaratacak yaklaşımların ve önceliklerin ortaya çıkarılması için müşteri dinamiklerinin, düşünce sistematiklerinin, algı durum ve derecelendirmelerinin sağlıklı yapılması ve dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenlerle araştırmamızda hedef kitle yükseköğretim kurumlarında eğitim almakta olan öğrenciler olarak belirlenmiştir. Üniversite sosyal sorumluluğu kavramı, üniversiteleri sosyal sorumlu vatandaş ve yöneticiler yetiştiren kurumlar olarak görmektedir. Eğitim programlarında ve kurumsal yapılanmalarında bunu teorik ve pratik düzeyde gerçekleştirmeleri beklenmektedir. Araştırmamızda öğrencilerin bu konularda da algı ve düşünceleri öğrenilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social contribution is one of the main duties of universities but although the concept and scope are deep and broad, they are not clear. Social contribution practices should be practices that add value to society directly or indirectly in line with sustainable development goals and are carried out with the interaction and cooperation of all stakeholders of the university. Students constitute the largest group among the stakeholders of universities; for this reason, it is aimed to reveal students' perceptions and thoughts about social contribution concepts, approaches and practices through a situation analysis approach and thus to increase their awareness of social contribution. Students are also the target audience of higher education marketing. Higher education institutions are in serious competition to be preferred by students. In order to reveal the approaches and priorities that will create competitive advantage in the marketing of higher education institutions, customer dynamics, thought systems, perception states and ratings must be done properly and carefully evaluated. For these reasons, the target audience in our research was determined as students studying at higher education institutions. The concept of university social responsibility sees universities as institutions that train socially responsible citizens and managers. They are expected to achieve this at theoretical and practical levels in their training programs and institutional structures. In our research, students' perceptions on these issues were learned and evaluated.