Rebazaj ve astarlama işlemlerinin protez kaide plağının kırılma dayanımına etkisi
The Effects of rebasing and relining procedures on the fracture strength of the denture base
- Tez No: 86407
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURFANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
130 ÖZET Astarlama ve Rebazaj işlemlerinin protezlerin kırılma dayanıklılığına etkisi Meliodent akrilik reçinesinden hazırlanan örneklerin 10 farklı malzeme ve S farklı polimerizasyon yöntemi kullanılarak astarlandıktan sonraki kırılma dayanımları, orjinal (astarlanmamış) Meliodent akrilik örneklerle karşılaştırılarak araştırılmıştır. Bu amaçla 26 deney grubu ve 1 kontrol grubu kullanılmış ve her deney grubunda 12 adet olmak üzere toplam 324 adet dikdörtgen prizma şeklinde deney örneği belirli standartlara göre hazırlanmıştır. Astarlanmış ve astarlanmamış plakların 37°C'de ve 60°Cdeki su ortamındaki kırılma dayanımlarını değerlendirmek için ISO 1567'de tanımlanan üç nokta eğme testi kullanılmıştır. Araştırmamızda sert astar maddelerinden, Meliodent HC, Acron-S, Lucitone 199, Meliodent CC, Acron MC, Triad, yumuşak astar maddelerinden, Molloplast B, Palasiv 62, Coe Soft, Mollosil polimerizasyon yöntemlerinden, kaynatmah ve uzun süreli su içinde polimerizasyon, oda ısısında polimerizasyon, görünebilir ışıkla polimerizasyon ve mikrodalga enerjisi ile poli-merizasyon yöntemleri uygulanmıştır. Astar maddeleri, polimerizasyon yöntemleri ve test sırasındaki ortam sıcaklığının etkileri, deney örneklerinin kırılma yükleri kaydedilerek istatistiksel değerlendirmelerle karşılaştırılmış ve astarlanan kaide plağının kırılma dayanımı üzerinde sanal olarak rebazaj yapıldığı kabul edilen orijinal kaide plağına göre olumsuz yönde ve anlamlı farklılıklar yarattığı gözlen miştir. Rebazaj işleminin söz götürmez üstünlüğü yanında, protez kaide plağının kırılma dayanımına en az olumsuz etkili astar maddeleri ve polimerizasyon yöntem leri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
131 SUMMARY The effects of relining and rebasing procedures on the fracture strength of the denture base were evaluated comparatively between the Meliodent HC specimens relined with 10 different materials and 5 different polymerization methods and intact (non relined) Meliodent HC acrylic specimens. 26 test and 1 control groups, each of them with 12 specimens, 324 rectangular shaped specimens in total were prepared. Three point bending test described by ISO 1567 in specification of denture base polymers was used to evaluate fracture strength of relined and nonrelined specimens left in a water bath at two different temparatures (37°C, 60°C). Several polymerization methods namely heat cure with boiling phase and long heat cure polymerization in water bath, polymerization at the room temparature, microwave polymerization and visible light cure were applied using hard (Meliodent HC, Acron S, Ludtone 199, Meliodent CC, Acron MC and Triad) and soft (Molloplast B, Palasiv 62, Mollosil, Coe Soft) lining materials. In order to investigate in vitro effects of above mentioned materials, polymerization methods and temparature changes during the test on the strength, fracture load of specimens were determined and compared by using statistical analysis and were observed to produce negative and various significant differences on the fracture strength of the relined specimens as compared to the nonrelined group which were accepted to had been virtually rebased. In addition to this incomparable superiority of the rebasing procedure, polymerization methods and relining materials of which are least negative effective on the fracture strength of the denture base have been identified.