Lokal paratiroid hormon uygulamasının ortodontik diş hareketleri üzerinde olan etkisinin incelenmesi
The Effect of local parathyroid hormone on orthodontic tooth movement in rats
  1. Tez No: 86408
  2. Yazar: M. CEM CANİKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KIRLIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; sıçanlarda mekanik kuvvetle kombine olarak uygulanan paratiroid hormonun 1-) alveol kemik fizyolojisi ve çok çekirdekli osteoklastlar üzerine olan etkisini değerlendirmek, 2-) ortodontik diş hareket hızı üzerine olan etkisini belirlemek, ve 3-) lokal olarak yapılan bu uygulamanın kan serum Ca ve P düzeylerine olan etkisini araştırmaktır. Bu araştırmada 90±10 günlük ve 220±10 gr. ağırlığında 40 adet Sprague Dawley cinsi sıçan kullanılmıştır. Çalışma başlangıcında denekler 1. grupta 10, 2. grupta ise 30 adet sıçan olacak şekilde 2 ana gruba ayrılmıştır. 1. grupta bulunan deneklerde üst sol 1. molar diş üzerine sadece kuvvet uygulanırken üst sağ 1. molar diş üzerine ise tamamen pasif bir aygıt takılmıştır. Bu grupta bulunan deneklere enjeksiyon yapılmamıştır. 2. grupta yer alan tüm deneklerde sağ ve sol 1 molar dişler üzerine bu dişleri mezial yönde hareket ettiren ortodontik aygıtlar yerleştirilmiş ve kuvvet şiddeti 60 gr. olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu grupta bulunan deneklerde osteoklastik aktiviteyi arttırmak amacıyla üst sol 1. molar dişin meziolingualindeki dişeti içerisine 17 pgr. dozunda lokal paratiroid hormon enjeksiyonu yapılmıştır. 1.gruptaki deneklerin tümü ve 2. grupta yer alan deneklerin 20 tanesi çalışmanın 14. gününde sakrifiye edilmişler, 2. gruptan geriye kalan 10 denek ise uzun dönemde meydana gelen değişikliklerin incelenebilmesi amacıyla 21. günde öldürülmüştür. Araştırmada diş hareket hızında meydana gelen değişikliklerin değerlendirilebilmesi amacıyla tüm deneklerde zygomatik çıkıntı üzerine metalik implantlar yerleştirilmiş ve alınan submental verteks filmler bu implantlar üzerinde çakıştırılarak meydana gelen diş hareketi ölçülmüştür. Kemik rezorpsiyon kriteri olarak çok çekirdekli osteoklastlar sayılmış, ayrıca kullanılan hormonun herhangi bir yan etkisi olup olmadığını ortaya koymak amacıyla kan serum Ca ve P düzeylerinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir, ölçümler Mann-Whitney U testi ile karşılaştırmıştır. 60Diş hareketi ile ilgili ölçümlerde kuvvetle kombine olarak paratiroid hormon enjeksiyonu yapılan grupta diş hareketinin hızlandığı bulunmuştur. Deney sonunda lokal olarak paratiroid hormon uygulamasının dişin hareket yönündeki alveol kemiğinde çok çekirdekli osteoklast sayısında artış oluşturduğu ve bu durumun hızlı kemik rezorpsiyonuna yol açtığı saptanmıştır. Uzun dönemde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesinde ise osteoklastik aktivitenin yerini osteoblastik aktiviteye bıraktığı ve yeni kemik yapımının hızlandığı dikkati çekmiştir. Çalışmamızda meydana gelen etkiler lokal düzeyde olup, sistemik bir etkiye rastlanmamıştır. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF LOCAL PARATHYROID HORMONE ON ORTHODONTIC TOOTH MOVEMENT IN RATS The aim of this study is to determine the effect of locally injected parathyroid hormone 1-) on bone physiology and on multinuclear osteoclasts 2-) on the rate of tooth movement and 3-) on blood serum Ca and P levels when it is applied in combination with mechanical force in rats. The materials of this research were 40 Sprague Dawley rats about 90±10 days of age and 220±10 gr. in weight. There were two different groups in this study; the first group had 10 rats and the second group consisted of 30 animals. In the first group an orthodontic appliance consisted of a NiTi closed coil spring was inserted on the upper left molars. On the right molars no mecanical force was applied and only a ligature wire was inserted. The amount of force applied was 60 gr. In the second group orthodontic appliances were used and 60 gr. of force was applied both on the upper left and right molars. In this group, however 17pgr. of parathyroid hormone was injected locally into the mesiolingual gingival area of the upper left molar in order to stimulate the osteoclastic activity in this area. All the rats in the first group and 20 rats from the second group were sacrifised on the 14 th. day of the experiment. The remaining 10 animals in the second group were killed on the 21 st. day in order to evaluate the long term effects of parathyroid hormone. Metalic implants were inserted on the processus zygomaticus of the maxillae and tooth movement was measured by superimposing the submental verteks radiographs on these implants. Multinuclear osteoclasts were counted in order to evaluate the amount of bone resorption occured and to disclose the side effects of used effectual materials, serum Ca and P levels were established. Measurement were compared with Mann-Whitney U test. 62Orthodontic tooth movement occured in the experimental group was faster statistically when compared to the control groups. Histological evaluation revealed that orthodontic force applied in combination with locally injected parathyroid hormone increased the amount of alveolar bone resorption and the number of osteoclasts. In long term however osteoclastic bone resorption was decreased and the osteoblastic activity was evident. Effect of parathyroid hormone used in this study was local and there were no important side effects systemically. 63