Gayrimenkul yatırım ortaklıkları'ında COSO yaklaşımı çerçevesinde iç kontrol yapısının değerlendirilmesi
COSO approach in real estate investment trusts evaluation of the internal control structure within the framework
  1. Tez No: 864088
  2. Yazar: AHMET İLTER ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yayınladığı Tebliğ kapsamındaki usul ve esaslar dahilinde, gayrimenkullere, gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara, ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen ve bu varlıklardan oluşan portföyü yöneten kurum veya iş ortaklarıdır. GYO'ların esas amaçları, getirisi yüksek gayrimenkul projelerine ve gayrimenkullere yatırım yaparak bu gayrimenkullerden kira geliri ile alım satım kazançları elde etme doğrultusunda yatırım yapılan mülklerin belli bir süre sonunda sağladığı gelire ulaşmak şeklinde özetlenebilir. GYO'ların sermaye Piyasası Kuruluna tabi olmaları ve çıkarılmış sermayelerinin en az 25%'sini halka arzetme zorunluğu bireysel ve kurumsal yatırmıcılardan yatırım almaları fırsatına sahip olma imkanı getirmektedir. Bireysel olarak gayrimenkul yatırımı yapanlar, satın aldıkları gayrimenkulün riskinide satın alırlar, bu riskleri yönetmeleri zorudur. Kurumsal bir yapıya sahip olan GYO'larının, doğru fizibilitelerle farklı gayrimenkullere yatırım yaparak portföylerini çeşitlendirmeleri ve risklerini doğru yönetmeleri bireysel yatırımcıların bu ortaklıkların hisse senetlerine yatırım yapmalarını sağlar. 313.853.126.107,00 TL aktif büyüklüğe sahip, yerli ve yabancı toplam 1.375.238 adet yatırımcısı bulunan GYO'larının kendilerine yatırım yapanlara, tedarikçilerine, müşterilerine, finans kuruluşlarına, devlete, yönetimlerine ve çalışanlarına karşı önemli sorumlulukları vardır. Bu anlamda GYO'ları için; işlemlerin yasa ve yönetmeliklere göre yürütülmesi ile birlikte, Mali tablolarının doğru ve güvenlir bilgiler içermesi, faaliyetlerinin etkin ve verimli sürdürülmesi, risk yönetimi gibi fonksiyonlara sahip olmasını önemli hale getirmiştir.. Muhasebe ve denetim alanında yapılan bu çalışmada; gayrimenkul sektöründe ciddi bir büyüklükte yer alan bu kuruluşların sorumluluklarının değerlendirilmesi düşünülmektedir. Bu doğrultuda GYO amaç ve hedeflerine ulaşabilmeleri için etkin risk yönetim süreçlerini tesis etmelidirler. İç Kontrol Yapısı, her kurumda olduğu gibi GYO'ında da gittikçe artan ve karmaşık hale gelen risk yönetim süreçlerine sistematik, akademik ve analitik çözümler getirmektedir. Çalışmamız dâhilinde işlenmek istenilen İç Kontrolün COSO yaklaşımı çerçevesinde, işleyiş bakımından; risk yönetimi, iç denetim odağında iç kontrol uygulamalarının birer asli unsuru olarak değerlendirilmektedir. Araştırmanın örneklemini, hali hazırda BİST'de işlem gören 38 adet GYO içerisinden, risk yönetimi, iç denetim ve iç kontrol yapılarının kuruluşu ve işleyişinde aktif görev almış; daire başkanları, başkan yardımcıları, müdürler, müdür yardımcıları, denetçiler oluşturmaktadır. Söz konusu örneklem 20 kişiden oluşmaktadır ve bu 20 kişi, 19 GYO'nı temsil etmektedir. Çalışmanın uygulama kısmında ise, sosyal bilimlerde son dönemlerde daha çok kullanılmaya başlanan Analitik Hiyerarşi Süreci (Analytic Hierarchy Process - AHP) modeli tercih edilmiştir. Bunun nedeni analitik ve sistematik bir süreç olan kurumsal risk yönetimini; yine akademik, analitik ve sistematik bir model olan analitik hiyerarşi süreci ile değerlendirmektir. Çalışmada analitik hiyerarşi sürecinin bundan sonraki kullanımları için de katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Real Estate Investment Trusts (REITs) are institutions that operate within the framework of regulations and principles established by the Capital Markets Board of Turkey. They have the capability to invest in real estate, capital market instruments based on real estate, real estate projects, rights associated with real estate, and other capital market instruments, all while managing portfolios that encompass these assets. The principal objectives of REITs revolve around investing in high-yield real estate projects and properties to accrue rental income and trading gains over a predetermined period. Given their accountability to the Capital Markets Board and the mandate to offer a minimum of 25% of their issued capital to the public, REITs have the potential to attract investments from both individual and institutional investors. Individuals who engage in real estate investments inherently assume the associated risks and are compelled to manage these risks proactively. For REITs structured as corporations, diversifying their portfolios by making judicious investments in varied real estate properties and effectively managing associated risks can motivate individual investors to invest in these partnerships. With assets amounting to 313.853.126.107,00 TL and boasting a total of 1.375.238 investors—comprising both domestic and foreign entities—REITs shoulder significant responsibilities. These responsibilities extend to investors, suppliers, customers, financial institutions, governmental bodies, management teams, and employees. Consequently, it has become imperative for REITs to execute transactions in compliance with existing laws and regulations, maintain precise and dependable financial records, sustain efficient and productive operations, and emphasize pivotal functions such as risk management. This research endeavors to scrutinize the obligations of these substantial real estate sector entities within the realms of accounting and auditing. Aligned with these objectives, REITs need to institute robust risk management frameworks to realize their goals effectively. The Internal Control Structure, akin to any organizational setup, furnishes REITs with systematic, academic, and analytical strategies to navigate the intricate landscape of risk management. Within this study's purview, the Internal Control is assessed through the COSO framework, accentuating risk management and internal audit as indispensable facets of internal control mechanisms. The research sample encompasses professionals who have been actively involved in formulating and overseeing risk management, internal audit, and internal control frameworks across 38 extant REITs. This group includes department heads, vice presidents, managers, deputy managers, and auditors. The sample in question consists of 20 people and these 20 people represent 19 REIT's. For the study's pragmatic segment, the Analytic Hierarchy Process (AHP)—a methodology gaining traction in social sciences—is adopted. This methodology is selected to juxtapose corporate risk management, an analytical and methodical endeavor, with the Analytic Hierarchy Process, a model characterized by its academic, analytical, and systematic attributes. The study is poised to enrich subsequent applications of the Analytic Hierarchy Process.