İnterproksimal bölgede kuron-dişeti, kuron-diş ilişkisinin oluşturulmasında farklı yöntemlerin incelenmesi
The Evaluation of the effects of different methods on crown-gingiva, crown-tooth at the interproximal area
  1. Tez No: 86409
  2. Yazar: ERDAL EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Araştırmamızda, 4 farklı şekildeki diş kesimi ve 3 farklı çalışma modeli kullanılarak kıymetsiz metal alaşımından hazırlanmış tam döküm metal kuron protezlerin kenar uyumları mutlak kenar uyumsuzluğu ve kenar aralığı parametrelerine göre incelenmiştir. Çepeçevre şevli, çepeçevre basamaklı, vestibül yüzey şevli ve vestibül yüzey basamaklı olarak hazırlanmış deney örnekleri model çeneye yerleştirilip tüm çene ölçüsü alınmıştır. Kuron protezlerinin hazırlanması sırasında 3 farklı çalışma modeli kullanılmıştır. Hazırlanan kuron protezleri çinko fosfat simam ile deney örneklerine simante edilmiştir. Simante edilen kuronlar polyester içerisine gömülerek mesio-distal yönde kesitleri alınmıştır. Kenar uyumunun değerlendirilmesinde mutlak kenar uyumsuzluğu ve kenar aralığı parametreleri ile elde edilen ölçümler kullanılmıştır. Diş kesim yöntemlerinin kuron protezlerinin kenar uyumuna etkileri incelendiğinde, mutlak kenar uyumsuzluğu ölçümlerine göre aralarında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kenar aralığı ölçümlerinde ise vestibül yüz epolmanlı deney örnekleri diğer deney örnekleri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek değerler vermiştir. Kuron protezlerinin hazırlanması sırasında klasik yöntem, dişeti maskesi yöntemi ve kontrollü modelaj yöntemi olarak adlandırdığımız çalışma modelleri kullanılmıştır. Kullanılan çalışma modellerinin kenar uyumuna etkileri incelendiğinde, mutlak kenar uyumsuzluğu ve kenar aralığı parametrelerine göre aralarında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. 62
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Marginal fit of complete cast crowns made of base metal alloy which fabricated on 4 types of tooth preparation designs by using 3 types of working models have been investigated by using the parameters marginal gap and absolute marginal discrepancy. The master dies which prepared as all around chamfer, all around shoulder, buccal face chamfer and buccal face shoulder placed in the model and full arch impressions have been taken. 3 different types of working models have been used in the fabrication of cast crowns. The fabricated crowns have been cemented to master dies by zinc phospate cement. The cemented crowns have than embedded in polyester and sectioned mesiodistally. The parameters of absolute marginal discrepancy and marginal gap have been used to evaluate the marginal fit. When evaluating the effects of preparation designs on the marginal fit, no groups have found to be statistically different according to the parameter of absolute marginal discrepancy. The buccal face shoulder group resulted in a statistically greater marginal discrepancy compared with the other groups when evaluated by the parameter marginal SOP The 3 working models which we have named as the classical method, the gingival mask method and the control method have been used to fabricate the cast crowns. The effects of using the 3 different types of working models on the marginal fit of the cast crowns have also been evaluated by the same parameters. No groups have found to be statistically different according to the parameters of absolute marginal discrepancy and marginal gap 63