Türevsel UV spektrofotometrik yöntem ile Nimesulid'in analizi üzerine bir çalışma
A Study on Nimesulide analysis with derivative spectrophotometric method
- Tez No: 80862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada antipiretik, analjezik, ve antiinflamatuvar olarak Türkiye'de son zamanlarda kullanılmaya başlanan nimesulid'in 2. derece türev UV spektrofotometrisi ile analizi yapılmıştır. Koşulların optimize edilmesi için, çözücü, türev derecesi, dalga boyu aralığı ve N değeri seçimi yapılmıştır. 200-500 nm dalga boyu aralığında (N=6, AA,=21), etanollü ortamda 2-90 ppm, kloroformlu ortamda 2-50 ppm doğrusallık sınırları içinde 2. derece türev spektrumundan elde edilen değerler ile nimesulid'in miktar tayini yapılmıştır. Geliştirilen türevsel UV spektrofotometrisi tablet, saşe (granül) ve süspansiyon şeklindeki farmasötik preparatlara uygulanmıştır. Tablet ve saşe etanollü ortamda, süspansiyon ise kloroformlu ortamda analiz edilmiştir. Türevsel UV spektrofotometrisi ile elde edilen sonuçlar HPLC yöntemiyle karşılaştırılarak aralarındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Geliştirilen türevsel UV spektrofotometri yönteminin doğru, duyarlı, kesin ve tekrarlanabilir bir yöntem olduğu ve farmasötik preparatlara doğrudan ve kolayca uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study nimesulide which recently has been using as an analgesic, antipyretic and anti-inflammatory agent in Turkey,was analyzed by using second derivative UV spectrophotometry. The solvent, the degree of derivation, ranges of wavelenght and N value were chosen in order to optimize the conditions. The concentration of nimesulide in its solutions in ethanol and chloroform were determined between the wavelenght ranges of 200-500 nm (N=6, Ak=2l) and in the linearity ranges of 2-90 ppm in ethanol and 2-50 ppm in chloroform by using the values obtained from the second derivative UV spectrum of the substance. The developed second derivative UV spectrophotometric method was applied to the pharmaceutical preparations such as tablet, sachet (granule) and suspension. Tablet and sachet were analyzed in ethanol while the suspension was analyzed in chloroform. The results obtained from derivative UV specrophotometry were compared with those obtained by using HPLC. It was found that the difference was not statistically important between these methods. It was concluded that developed derivative UV spectrophotometric method was accurate, sensitive, precise, reproducible and could be applied directly and easily to the pharmaceutical preparations.