Macera turizminde off-road faaliyetlerinin katılımcıların yaşamlarındaki yeri ve Gümüşhane ili turizm potansiyeline etkisi
The place of off-road activities in the lives of participants in adventure tourism and their impact on the tourism potential of Gümüşhane province
- Tez No: 864114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane'de off-road faaliyetlerine katılan 20 kişinin görüşmeleri nitel bir analize tabi tutularak bu faaliyetlerin şehrin turizmine olan etkisi ve katılımcıların yaşam doyumlarına katkısı değerlendirilmiştir. Araştırmada Gümüşhane'nin coğrafi yapısının off-road faaliyetleri için ideal olduğunu ve bu faaliyetlerin şehrin turizmine önemli bir katkı sağlayabileceğini göstermiştir. Off-road turizminin Gümüşhane'ye sağlayacağı katkılar arasında ekonomik katkı, tanıtım, yerel ekonomi ve istihdam yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular ayrıca off-road faaliyetlerinin katılımcıların yaşam doyumlarına birçok açıdan katkıda bulunduğunu da göstermiştir. Off-road faaliyetleri, katılımcılara adrenalin ve heyecan, macera ve keşif, sosyalleşme ve arkadaşlık, kişisel geliştirme ve özgüven ve cesaret gibi birçok fayda sağlamaktadır. Ayrıca Gümüşhane'nin off-road turizmi potansiyelinin daha etkin bir şekilde kullanılabilmesi için altyapı yatırımları yapılması, tanıtım ve reklam çalışmaları yapılması, yerel işletmeler ve off-road kulüpleri ile işbirlikleri geliştirilmesi ve off-road rotalarının geliştirilmesi ve işaretlenmesi gibi öneriler sunulmuştur.Turizm, Off-road, Gümüşhane
Özet (Çeviri)
In this study, the interviews of 20 people who participated in off-road activities in Gümüşhane were subjected to a qualitative analysis and the impact of these activities on the tourism of the city and their contribution to the life satisfaction of the participants were evaluated. The study showed that the geographical structure of Gümüşhane is ideal for off-road activities and that these activities can make a significant contribution to the tourism of the city. The contributions of off-road tourism to Gümüşhane include economic contribution, promotion, local economy and employment. The findings of the study also showed that off-road activities contributed to the life satisfaction of the participants in many ways. Off-road activities provide participants with many benefits such as adrenaline and excitement, adventure and discovery, socialization and friendship, personal development and self-confidence and courage. In addition, in order to utilize Gümüşhane's off-road tourism potential more effectively, suggestions such as infrastructure investments, promotion and advertising activities, cooperation with local businesses and off-road clubs, and the development and marking of off-road routes are presented.