Memleket sandıklarından menafi sandıklarına Ziraat Bankası (1863-1918)
Ziraat Bank from hometown funds to benefit funds (1863-1918)
- Tez No: 864130
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
“Memleket Sandıklarından Menafi Sandıklarına Ziraat Bankası (1863-1918)”başlıklı bu tezde, 1863 yılında Pirot kasabasında Mithat Paşa tarafından kurulan Memleket Sandıklarının 1883 yılında Menafi Sandıklarına dönüşmesi ve bu sandıkların temelini attığı teşekkülün 1888 yılından 1918 yılına değin Ziraat Bankasına evriminin ve gelişiminin tarihsel bir boyutta ve tarih metoduna uygun bir anlayışla incelenmektedir. Salt bir banka ve kurum tarihi yazılmasının ötesinde tezde dönemin ekonomik, toplumsal ve düşünce ortamının da verilmesi amaçlanmıştır. Ziraat Bankası ile ilgili şimdiye dek yapılan çalışmalarda konunun yalnızca bankacılık yönünden ele alındığı görülmüştür. Tarih çalışmalarında ise söz konusu olan banka tarihinin yalnızca cumhuriyetin ilanından sonrasının ele alınması, kuruluş tarihinin ve gelişmelerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmemesi bir eksiklik olarak görülmüştür. Bu çalışmayla literatürdeki bu boşluğun doldurulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“Ziraat Bank from Hometown Funds to Benefit Funds (1863-1918)”the transformation of the Hometown Funds established by Mithat Pasha in the town of Pirot in 1863 into Benefit Funds in 1883, and the evolution and development of the organization on which these funds were founded, from 1888 to 1918, to Ziraat Bank, are discussed in a historical dimension. and its examination with an understanding appropriate to the historical method. Beyond writing a mere history of banks and institutions, the thesis aims to give the economic, social and intellectual environment of the period. In the studies conducted so far on Ziraat Bank, it has been seen that the subject has been discussed only from the banking perspective. In historical studies, it has been seen as a deficiency that the banking history in question is only discussed after the declaration of the republic and that the date of its establishment and its developments are not examined in detail. This study aimed to fill this gap in the literature.