Nikel-titanyum ve paslanmaz çelik kanal aletlerinin eğri kök kanallarının preparasyonundaki etkinliklerinin bilgisayarlı dental radyografi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the instrumentation effect of nickel-titanium and stainless stell files on curved root canals using computed dental radiography
- Tez No: 86416
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ALPAY YIRCALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada nikel-titanyum ve paslanmaz çelik kanal eğelerinin, eğri kök kanallarındaki etkilerinin farklı preparasyon yöntemleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamızda 25°-40° arasında eğime sahip 80 adet alt büyük azı dişinin mesio-buccal kök kanalı kullanılmıştır. Preparasyon öncesinde ve sonrasında standart radyografilerin alınabilmesi amacıyla, örnek dişler akrilik bloklara gömülmüş ve 20' şer dişlik dört gruba ayrılmıştır. Gruplar şu şekilde oluşturulmuştur: Grupl) Paslanmaz çelik eğelerle uygulanan“step-back”yöntemi Grup2) Nikel-titanyum eğelerle uygulanan“step-back”yöntemi Grup3) Paslanmaz çelik eğelerle uygulanan“step-down”yöntemi Grup4) Nikel-titanyum eğelerle uygulanan“step-down”yöntemi Dişlerden, kök kanalının preparasyonu öncesi ve sonrasına ait standart radyografilerin alınabilmesi için, bilgisayarlı dental radyografi sistemi ve özel hazırlanmış bir düzenekten yararlanılmıştır. Elde edilen radyografiler bir grafik programı yardımıyla çakıştırılmış ve görüntüler üzerinde direkt olarak ölçümler yapılmıştır. Çalışmamızda yer alan kök kanalı aletleri ve preparasyon yöntemleri aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilmiştir: 1) Kanalın orijinal şeklinde oluşan değişiklikler 2)“Zip”oluşumu ve görülme sıklığı 1293) Kanal eğiminde oluşan değişiklikler 4) Çalışma boyunda meydana gelen değişiklikler Çalışmamızın sonuçlarına göre; Apikal bölgede; * Uygulanan gruplar arasında yapılan kıyaslamalarda, istatistiksel yönden anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, nikel-titanyum eğeler ve“step-down”yöntemi ile daha başarılı bir kök kanalı preparasyonu sağlanmıştır. * Paslanmaz çelik eğelerle yapılan preparasyonlarda, yönteme bağlı olmaksızın daha fazla miktarda transportasyon gözlenmiştir. Orta bölgede; * Paslanmaz çelik eğelerinde“step-down”yöntemi,“step-back”yöntemine kıyasla daha başarılı bulunmuştur. Sonuçta; - daha az transportasyon ve - tehlikeli bölgeden daha az madde kaldırıldığı gözlenmiştir. * Paslanmaz çelik eğelerle uygulanan“step-back”yönteminde en başarısız preparasyonlar gerçekleştirilmiştir. * Nikel-titanyum eğelerle yapılan preparasyonlarda ise yönteme bağlı olmaksızın, daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Kuronal bölgede; * Nikel-titanyum eğelerle paslanmaz çelik eğelere kıyasla,“step-down”yöntemiyle de“step-back”yöntemine kıyasla daha başarılı kök kanalı preparasyonu oluşturulmuştur. * Paslanmaz çelik eğeler“step-down”yönteminde,“step-back”yönteminden daha başarılı bulunmuştur. 130* Nikel-titanyum eğelerle yapılan preparasyonlarda ise, uygulanan yöntemler aletlerin başarısını etkilememiştir. - Çalışmamızda, kanal eğiminde ve çalışma boyunda oluşan değişiklikler açısından, gruplar arasında herhangi bir farklılık saptanmamıştır. Bu araştırmada aynı örnekler üzerinde yapılan farklı“zip”değerlendirmelerinde değişik sonuçlar elde edilmiştir. Bu durum, bu tür çalışmalarda kullanılan değerlendirme yönteminin, sonuçlar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Sayısal değerlere dayanan incelemelerin, görsel incelemelere kıyasla daha gerçekçi olduğu görüşündeyiz. - Bilgisayarlı dental radyografi yönteminin, kök kanalının mekanik preparasyonuna ilişkin çalışmalarda, güvenilir bir yöntem olduğu kanısındayız. 131
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Investigation of the Instrumentation Effect of Nickel-Titanium and Stainless Stell Files on Curved Root Canals Using Computed Dental Radiography The aim of this study was to compare the differences of root canal shaping techniques performed with nickel-titanium and stainless steel files in curved root canals. In our study mesiobuccal root canals of 80 mandibular molar teeth were used. The curvature of root canals were 25°-40°. The teeth were divided into 4 groups including 20 teeth. To take standart radiographs before and after preparation, the teeth were embedded in acrylic blocks. The groups are listed below: Group 1) Step-back technique performed with stainless steel files Group 2) Step-back technique performed with nickel-titanium files Group 3) Step-down technique performed with stainless steel files Group 4) Step-down technique performed with nickel-titanium files Computerized dental radiography system and a special apparatus were used to take standart radiographs before and after the preparation of root canals. The postoperative radiographs were superimposed over the preoperative radiographs with a special graphic software and evaluated by direct measuring on the obtained images. The effects of root canal files and preparation techniques performed in our study were evaluated according to the criteria listed below: 1- The changes in the original root canal shape 2- The prevalance of zipping 3- The change in the original curvature of root canal 4- The change in the working length 132According the our results: Apical part; *No significant difference was found between the grups. However, better root canal preparations could be performed with step-down technique in which Ni-Ti files were used. *In both techniques, more transportation was detected in preparations performed with stainless steel files. Middle part; *When both techniques performed with stainless steel files compared step- down technique is better than the step-back technique: - less transportation and less dentin loss in the dangerous zone *In all shaping procedures better results could be obtained with Ni-Ti files. The worst results could be detected in step-back technique performed with stainlee steel files. Coronal part; *In the coronal level the performance of Ni-Ti files are better than the stainless steel files and the step-down technique is better than the step-back technique. *When the techniques performed with stainless steel files compared, better results could be detected in step-down technique. *In preparations performed with Ni-Ti files, the technique used did not affect the performance of instruments. 133-No significant difference was found in the change of original root canal curvature and working length in all groups. -In this study diffent zipping values obtained with different evaluation methods in the same sample groups. This fact shows that the results of this kind of studies can be affected by different evaluations methods. We believe that evaluations with numerical values are more reliable than the evaluations depend on the visual values. -We agree that computerized dental radiography system is a reliable method in the evaluation of root canal shaping procedures. 134