İHRACAT SÜRECİNDE GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİNİN İŞLETMELERE SAĞLADIĞI HİZMETLERE YÖNELİK MEMNUNİYETİN DEĞERLENDİRİLMESİ: KONYA'DAKİ İHRACATÇILAR ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
EVALUATION OF SATISFACTION TOWARDS THE SERVICES PROVIDED BY CUSTOMS CONSULTANTS TO BUSINESSES DURING THE EXPORT PROCESS: A RESEARCH ON EXPORTERS IN KONYA
  1. Tez No: 864168
  2. Yazar: HİLAL BİCEĞEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, işletmelerin gümrük müşavirliği hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Konya'daki ihracatçı işletmeler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Konya'daki ihracatçı işletmelerin, ihracat performansları belirlenmiş ve bu performansın neye dayandığı analiz edilmiştir. Son olarak Konya'daki işletmelerin gümrük müşavirlerinden aldıkları hizmetlerden ne kadar memnun olduklarını ve bu memnuniyetin ihracat performanslarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın literatür bölümleri için nitel araştırma tekniklerinden kaynak taraması modeli, uygulama bölümü için nicel araştırma tekniklerinden anket modeli kullanılmıştır. Anket uygulaması Konya ilinde bulunan aktif ihracat yapan ve gümrük müşavirlerinden hizmet alan toplamda 293 firmaya uygulanmıştır. Çalışma sonucunda İşletme faaliyet sürelerine göre S4'de verilen yanıtlarda anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir (X2=7,312, p=0,026). Bu farklılığın“+41 yıl ve üzeri”faaliyet gösteren firmaların lehine olduğu tespit edilmiştir. . İşletmelerin ihracat yaptıkları ülke sayılarına göre S1, S3, S5, S6'de anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılıkların; S1'de“101 ve üzeri ülke”(X2=26,033, p=0,000), S3'de“76-100 ülke”(X2=17,655, p=0,001), S5'de“101 ve üzeri ülke”(X2=18,568, p=0,001), S6'da“101 ve üzeri ülke”(X2=13,046, p=0,011) lehine olduğu tespit edilmiştir. 293 işletmenin memnuniyet ölçeğine vermiş oldukları genel cevapların“Katılıyorum”(4,01±0,46) olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda işletmelerin çalıştıkları gümrük müşavirlerinden aldıkları hizmetlerden memnun oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the satisfaction levels of businesses with customs consultancy services The sample of the research consists of exporting enterprises in Konya. Within the scope of the study, the export performances of exporting enterprises in Konya were determined and the basis of this performance was analyzed. Finally, it was examined how satisfied the businesses in Konya were with the services they received from customs consultants and the effect of this satisfaction on their export performance. The literature review model, one of the qualitative research techniques, was used for the literature sections of the research, and the survey model, one of the quantitative research techniques, was used for the application section. The survey was applied to a total of 293 companies in Konya province that are actively exporting and receiving services from customs consultants. As a result of the study, it was determined that there was a significant difference in the answers given in Q4 according to the duration of business activity (X2 = 7.312, p = 0.026). It has been determined that this difference is in favor of companies operating for“+41 years and above”. It has been determined that there is a significant difference in S1, S3, S5, S6 according to the number of countries to which businesses export. These differences;“101 and more countries”in S1 (X2=26.033, p=0.000),“76-100 countries”in S3 (X2=17.655, p=0.001),“101 and more countries”in S5 (X2= 18.568, p=0.001), in S6 it was found to be in favor of“101 and above countries”(X2=13.046, p=0.011). It was determined that the general answers given by 293 businesses to the satisfaction scale were“I agree”(4.01±0.46). In this context, it has been determined that businesses are satisfied with the services they receive from the customs consultants they work with.